In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: MDHO-601
MPN #: 24G4XE
Elevate your gaming setup with the AOC 24G4XE (23.8″ Full HD LED Monitor). This high‑performance display offers a 1920×1080 resolution, fast IPS panel with a 1ms grey‑to‑grey response time, and up to 180Hz refresh rate—making it ideal for e‑sports and fast‑paced gaming environments. With adaptive‑sync support and HDR10 compatibility, it delivers smooth visuals and vibrant colours.
Elevate your adventure with 23.8-inch Display, 180Hz, 1ms GtG, HDR 10, and Adaptive Sync Technology
"Unleash the power of the G4 series with the 24G4XE – a weapon that both casuals and home gamers would equip. Brace yourself for an eSports upgrade like never before, featuring a compact 23.8-inch display and a high IPS panel which will take a center stage. It delivers outstanding performance in color reproduction and contrast ratio that elevates your adventure level and offers top-tier gaming setup with superior solution for all-round gamers. With up to 1ms GtG response time and an inspiring 180 Hz refresh rate, a truly optimal gaming experience will wait for you with low input lag."
| Display | |
| sRGB coverage (typical) | 130.4% |
| Surface hardness | 3H |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display diagonal (metric) | 23.8" (60.5 cm) |
| Vertical scan range | 48 - 180 Hz |
| Horizontal scan range | 30 - 200 kHz |
| Pixel density | 92.3 ppi |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time | 1 ms |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Panel type | Fast IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 23.8" |
| Performance | |
| Game mode | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| E-sports flat base | Yes |
| Detachable stand | Yes |
| Frameless design | Yes |
| Market positioning | Gaming |
| Ports & interfaces | |
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| Ergonomics | |
| Number of OSD languages | 19 |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Croatian, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Cable management | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Weight & dimensions | |
| Weight (without stand) | 5.95 lbs (2.7 kg) |
| Height (without stand) | 21.3" (540 mm) |
| Depth (without stand) | 1.99" (50.6 mm) |
| Width (without stand) | 12.8" (325 mm) |
| Weight (with stand) | 7.67 lbs (3.48 kg) |
| Height (with stand) | 21.3" (540 mm) |
| Depth (with stand) | 6.98" (177.4 mm) |
| Width (with stand) | 17.1" (434.5 mm) |
| Packaging data | |
| Package weight | 12.4 lbs (5.63 kg) |
| Package height | 15.6" (395 mm) |
| Package depth | 4.96" (126 mm) |
| Package width | 24" (610 mm) |
| Packaging content | |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| Other features | |
| Package weight | 12.4 lbs (5.63 kg) |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Motion blur reduction | Yes |
| Dial point | Yes |
| FPS counter | Yes |
| Low input lag | Yes |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)