In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: MDHO-209
MPN #: Q27B35E
Upgrade your setup with the AOC B3 Q27B35E 27" Quad HD LED Monitor. Featuring a 2560 x 1440 resolution, it delivers sharp, vibrant visuals and detailed imagery—perfect for work, gaming, or multimedia. Its sleek design ensures a modern addition to any desk or workspace.
Enjoy crisp visuals with the 27-inch QHD monitor featuring a 1ms MPRT response time, HDR10, and IPS technology
The AOC Q27B35E offers a 27" QHD display with 1ms MPRT for ultra-fast response, and HDR10 support for enhanced contrast and color vibrancy. The IPS panel ensures accurate colors and wide viewing angles, making it ideal for work and entertainment alike. With low blue light technology, this monitor minimizes eye strain, providing comfortable viewing even during extended use.
| Display | |
| DCI-P3 coverage | 89.6% |
| Adobe RGB coverage | 98.9% |
| sRGB coverage (typical) | 124.7% |
| Surface hardness | 3H |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display diagonal (metric) | 68.6 cm |
| Pixel density | 108.79 ppi |
| Pixel pitch | 0.2331 x 0.2331 mm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 75 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 20000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 1500:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time (MPRT) | 1 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 4 ms |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Backlight type | W-LED |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| HD type | Quad HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 68.6 cm (27") |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Detachable stand | Yes |
| Front bezel colour | Black |
| Frameless design | Yes |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Consumer |
| Ports & interfaces | |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 25° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | External |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 25 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 13 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy efficiency class (SDR) | C |
| Weight & dimensions | |
| Weight (without stand) | 2.82 kg |
| Height (without stand) | 363.1 mm |
| Depth (without stand) | 35.2 mm |
| Width (without stand) | 614.5 mm |
| Weight (with stand) | 3.03 kg |
| Height (with stand) | 451.8 mm |
| Depth (with stand) | 195.9 mm |
| Width (with stand) | 614.5 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 5.31 kg |
| Package height | 480 mm |
| Package depth | 124 mm |
| Package width | 690 mm |
| Packaging content | |
| HDMI cable length | 1.5 m |
| Cables included | AC, HDMI |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC |
| Package weight | 5.31 kg |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Local dimming | Yes |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)