UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: MDHO-779
MPN #: C32G2ZE/BK
Enhance your gaming and work setup with the AOC G2 C32G2ZE/BK 31.5" Full HD LED Monitor. Featuring a 1920 x 1080 resolution and LED display technology, it delivers crisp visuals, vibrant colors, and smooth performance. Designed for gamers and professionals alike, this monitor ensures immersive experiences and reliable performance for everyday use.
Curved 31.5” VA panel including 0.5ms MPRT, 240Hz refresh rate and FreeSync Premium
FHD, 31.5” VA panel and curvature radius of 1500R create the flawless image quality of the curved AOC C32G2ZE. With only 0.5ms response time, a refresh rate of 240Hz and 300 nits luminance, the monitor provides a smooth and colourful experience.
| Display | |
| Screen curvature | 150 cm |
| Adobe RGB coverage | 91% |
| NTSC coverage (typical) | 85% |
| sRGB coverage (typical) | 123% |
| Colour depth | 8 bit |
| Surface hardness | 3H |
| Display diagonal (metric) | 80 cm |
| Digital vertical frequency | 48 - 240 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 255 kHz |
| Viewable size, vertical | 39.3 cm |
| Viewable size, horizontal | 69.8 cm |
| Horizontal scan range | 30 - 255 kHz |
| Pixel density | 69.93 ppi |
| Pixel pitch | 0.3637 x 0.3637 mm |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 240 Hz |
| Contrast ratio (dynamic) | 80000000:1 |
| Contrast ratio (typical) | 4000:1 |
| Supported video modes | 1080p |
| Supported graphics resolutions | 1920 x 1080 (HD 1080) |
| Screen curvature rating | 1500R |
| Screen shape | Curved |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time (MPRT) | 0.5 ms |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 4 ms |
| Display brightness (typical) | 300 cd/m² |
| Backlight type | W-LED |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | VA |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 80 cm (31.5") |
| Performance | |
| Game mode | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Fast charging | No |
| AMD FreeSync refresh rate range | 48 - 240 Hz |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Multimedia | |
| Built-in microphone | No |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Detachable stand | Yes |
| Front bezel colour | Black/Red |
| Frameless design | Yes |
| Product colour | Black, Red |
| Market positioning | Gaming |
| Ports & interfaces | |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone out | Yes |
| Audio input | No |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| DVI port | No |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| Built-in USB hub | No |
| Ergonomics | |
| Number of OSD languages | 19 |
| On Screen Display (OSD) languages | Simplified Chinese, Traditional Chinese, Croatian, Czech, German, Dutch, English, Spanish, Finnish, French, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Russian, Swedish, Turkish, Ukrainian |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 23° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Pivot | No |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| External power adapter | Yes |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 394329 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| Power supply type | Internal |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (off) | 0.5 W |
| Power consumption (standby) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 45 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 27 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | F |
| Energy efficiency class (SDR) | F |
| Weight & dimensions | |
| Weight (without stand) | 5.52 kg |
| Height (without stand) | 425.5 mm |
| Depth (without stand) | 85 mm |
| Width (without stand) | 709.9 mm |
| Weight (with stand) | 6.83 kg |
| Height (with stand) | 524.4 mm |
| Depth (with stand) | 244.9 mm |
| Width (with stand) | 709.9 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.81 kg |
| Package height | 607 mm |
| Package depth | 225 mm |
| Package width | 813 mm |
| Packaging content | |
| Power cable length | 1.8 m |
| HDMI cable length | 1.8 m |
| DisplayPort cable length | 1.8 m |
| Cables included | AC, DisplayPort, HDMI |
| Stand included | Yes |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | PVC/BFR |
| Other features | |
| Certification | WEEE,REACH compliant,RoHs compliant,CB,TUV-Bauart-Mark,ISO 9241-307,EAC,FCC,Microsoft WHQL |
| Light effects | No |
| Mean time between failures (MTBF) | 50000 h |
| Compliance certificates | CB, CE, EAC, Federal Communications Commission (FCC), REACH, RoHS, TÜV mark, WEEE |
| Heavy metals free | Hg (mercury) |
| Package weight | 9.81 kg |
| Recyclable packaging material | 100% |
| Warranty period | 3 year(s) |
| Exterior finish type | Textured |
| Low input lag | Yes |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)