UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RUEL-008
MPN #: EAI2304P
The Enterprise LTE Branch Router, EAI2304P, is an LTE Router for enterprise customers. It provides industry-leading high performance LTE connectivity as well as dual Ethernet WAN ports, LAN, and Wi-Fi service.
The router features multi-WAN connectivity that supports Cat.18 LTE-A mobile broadband with up to 1.2Gbps rate, and 2.5Gbps Ethernet WAN port broadband backhaul.
Besides DC supply, the router is combined with PoE (Power over Ethernet) support that eliminates the need for traditional power sources.
The EAI2304P also provides USB3.0 port for future expansion.
| CPU | Qualcomm IPQ8072A quad A53 64bit @2.2GHz |
| DRAM | DDR4 DRAM – 1GB |
| Flash | eMMC – 8GB |
| Dimensions | 282 × 237 × 43 mm (WxLxH) (11 inch wide, 1U height) |
| Interfaces |
WAN: 1 × 100/1000/2500 Base-T Ethernet LAN: 4 × 100/1000 Base-T Ethernet, LAN4 with POE 1 × USB 3.0 1 × RJ45 1 × Micro-USB 1 × Nano SIM slot 9 × SMA connectors for antenna |
| Battery | 1 × 2900mAh × 7.2V removable Li-ion Battery Pack |
| LED Indicator | 4 × LED: Power, Status, Wi-Fi, LTE |
| Button | Power / WPS / Reset to Default |
| Antenna Type |
4 × external SMA dual-band Wi-Fi antennas 4 × external SMA LTE antennas 1 × external GNSS antenna |
| Mounting | Rack and wall mountable |
| Wi-Fi Standards | 2.4GHz 802.11b/g/n/ax, 5GHz 802.11a/n/ac/ax |
| Wi-Fi Radio Chains | 4 × 4 : 4 |
| Wi-Fi Spatial Streams | 4 for both SU-MIMO & MU-MIMO |
| Wi-Fi Antenna Gain | Up to 4.5dBi |
| Wi-Fi Performance | 2.4GHz: 1100 Mbps 5GHz: 2400 Mbps |
| Wi-Fi Max Clients | Up to 160 per radio |
| Wi-Fi ESSIDs | Up to 8 per radio |
| LTE Radio Chains | 4 × 4 : 4 |
| LTE Spatial Streams | 4 for both SU-MIMO & MU-MIMO |
| LTE Antenna Gain | Up to 4.5dBi |
| LTE Performance | DL: 1200 Mbps; UL: 150 Mbps |
| LTE Max Clients | Up to 160 per radio |
| LTE ESSIDs | Up to 8 per radio |
| LTE Standard | Cat.18 Qualcomm SDX20 |
| LTE Bands (FDD) | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 14, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29(DL), 30, 32, 66, 71 |
| LTE Bands (TDD) | 38, 39, 40, 41, 42, 43, 46 (DL), 48 |
| HSPA+ Bands | 1, 2, 4, 5, 8, 9, 19 |
| GNSS | GPS, GLONASS, Galileo |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)