UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RUEL-010
MPN #: RT5031W
| Wireless Standard |
802.11 b/g/n/ac/ax 2.4GHz, data rate 1148Mbps 802.11 a/n/ac/ax 5GHz, data rate 4804Mbps 802.11 ax 6GHz, data rate 4804Mbps |
| Wireless Feature |
Auto Channel Selection (ACS), Dynamic Channel Selection (DCS) Dynamic Frequency Selection (DFS), Wireless Distribution System (WDS), Private/Public SSID, Band Steering, 802.11 k/v/r, Wi-Fi Statistic |
| Security | WPA2, WPA3 security, Traffic separation, Client Isolation, Anti-DDoS attack, MacSec, Specific account and MAC address |
| Firewall | Packet filtering, Port forwarding, IPv4/IPv6 firewall functionality, UPnP, IPv6, DHCPv6, DNS, NTP, MAPT |
| Management | Remote SSH server, TFTP/https software upgrade, Logpull for log download, Static Webpage |
| WAN | One 10GbE RJ-45 port with PoE support |
| LAN | Two 2.5GbE RJ-45 ports |
| LED | One for system/wireless status |
| Button | Reset |
| Antenna |
2.4/5GHz dual band smart antenna, 6GHz single band antenna x 5, 2.4GHz single band antenna x 2 for BLE/Zigbee |
| Power Consumption | 12V/3A |
| Dimension | 280 x 157.5 x 58 (WxDxH, mm) |
| Operating Environment | Temperature: 0°C to 40°C, Humidity: 10% to 90% RH |
| Storage Environment | Temperature: -20°C to 70°C, Humidity: 5% to 95% RH |
| Certification | FCC, UL |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)