UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RUEL-011
MPN #: RTQ7300T
RTQ7300T adopts Wi-Fi 7 standard, supporting 4096QAM, 320MHz and MLO technologies. It delivers speeds up to 1376Mbps with 2.4GHz, 5764Mbps with 5GHz, and 11528Mbps with 6GHz. Whole new 6GHz band has no interference from other existing wireless signals, achieving super wider spectrum, extreme fast speed, feeless interference and lag-free latency.
Easily setup a robust and powerful Wi-Fi network by EasyMesh and enjoy seamless experience in a whole home environment when users move from room to room, keeping their real-time usage without latency.
With one 10GbE WAN port, RTQ7300T extends premium fiber service to subscribers’ dwellings. Besides Wi-Fi BE19000 speed, it also offers one 2.5GbE and two 1GbE LAN ports to satisfy high speed requirements of wireless and wireline network for residence applications.
| Wireless Standard |
802.11 b/g/n/ac/ax/be 2.4GHz – 1376 Mbps 802.11 a/n/ac/ax/be 5GHz – 5764 Mbps 802.11 ax/be 6GHz – 11528 Mbps |
| Wireless Features |
Auto channel selection, WPS, WPA2/WPA3 security, Band steering, AP steering, Wi-Fi ACL, 802.11 k/v/r, EasyMesh with wireless and wired backhaul |
| Firewall / Networking | Firewall, Port Forwarding, DMZ, UPnP, IPv4/IPv6, NAT, DHCP, DHCP server on LAN, DNS |
| Management | Web GUI (HTTP/HTTPS), TR-069/TR-181, Wi-Fi data elements, Firmware upgrade via GUI/TR-069 |
| Chipset / Platform | Qualcomm Bells & Waikiki platform |
| WAN | One 10 GbE RJ-45 port |
| LAN Ports | One 2.5 GbE RJ-45 port, Two 1 GbE RJ-45 ports |
| BLE | For onboarding use |
| LED Indicators | Four LEDs: One tri-color LED for system status |
| Buttons | Reset |
| Antenna |
2.4/5GHz dual-band antenna × 4, 6GHz single-band antenna × 4, 2.4GHz single-band antenna × 1 for BLE |
| Power Supply (PSU) | 12V / 3.5A |
| Dimensions | 120 × 227 × 85 mm (W × H × D) |
| Operating Environment | Temperature: 0°C to 40°C Humidity: 5% to 85% RH |
| Storage Environment | Temperature: -20°C to 70°C Humidity: 5% to 85% RH |
| Certifications | FCC, UL, WFA, EasyMesh |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)