In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: PCHO-356
MPN #: 90AR00E1-M000J0
Transform your workspace with the power of a desktop in a pocket‑sized chassis. The ASUS NUC 12 Pro Kit RNUC12WSHI700002I UCFF Mini PC barebone delivers elite performance while staying invisible on your desk.
Equipped with a 12th‑gen Intel® Core™ i7 processor and Intel Iris Xe graphics, this mini PC handles demanding applications, multitasking, and light gaming with ease. You can install up to 64 GB DDR4‑3200 MHz memory in two SO‑DIMM slots for future‑proof performance.
Fast NVMe storage is supported through M.2 slots, and a 2.5‑inch bay lets you add additional SSDs. Dual HDMI 2.1 and two Thunderbolt 4 ports give you flexible video and high‑speed data connections, while Wi‑Fi 6E (AX211) and Bluetooth 5.2 keep your network lightning‑fast.
The compact UCFF chassis weighs only 750 g and measures 54 mm × 112 mm × 117 mm, making it perfect for VESA mounting or discreet placement on any desk. Active cooling ensures quiet operation even under heavy loads.
| Processor | |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Supported memory clock speeds | 3200 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Storage | |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Supported storage drive types | SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product type | Mini PC barebone |
| VESA mounting | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Chassis type | UCFF |
| Performance | |
| Number of processors supported | 1 |
| Power | |
| Power supply | 120 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 750 g |
| Height | 54 mm |
| Depth | 112 mm |
| Width | 117 mm |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)