UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: PCHO-354
MPN #: 90AR00D1-M00090
Unleash enterprise‑grade power in a pocket‑size chassis with the ASUS NUC 12 Pro Slim Kit. This ultra‑compact mini PC delivers the speed you need to run demanding apps, while fitting on any desk, shelf, or VESA mount. Upgrade your workspace instantly and stay ahead of the competition.
Powered by a 12th Gen Intel® Core™ i7‑1260P processor, the NUC 12 Pro offers 12 cores (4 performance + 8 efficient) and up to 4.7 GHz turbo speed. With 18 MB cache and 16 threads, you get smooth multitasking, rapid data processing, and fast application launches. The system supports up to 64 GB DDR4‑3200 memory in two SO‑DIMM slots for future‑proof performance.
Connectivity is built for modern work environments. Enjoy Wi‑Fi 6E (802.11ax) and Bluetooth 5.2 for wireless speed, plus a dedicated Intel I225‑V Ethernet LAN for reliable wired networking. Dual HDMI 2.1 and two Thunderbolt 4 ports let you drive up to four 4K displays or connect high‑speed peripherals, while three USB 3.2 Gen 2 Type‑A ports and a USB 2.0 port cover all your peripheral needs.
| Processor | |
| Processor cache | 18 MB |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.4 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.7 GHz |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Processor boost frequency | 4.7 GHz |
| Processor threads | 16 |
| Processor cores | 12 |
| Processor model | i7-1260P |
| Processor generation | 12th gen Intel® Core™ i7 |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| ECC | No |
| Maximum internal memory | 64 GB |
| Memory voltage | 1.2 V |
| Supported memory clock speeds | 3200 MHz |
| Supported memory types | DDR4-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Internal memory installed | No |
| Storage | |
| Number of storage drives supported | 2 |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drives installed | No |
| Graphics | |
| Number of displays supported | 4 |
| On-board graphics card model | Intel Iris Xe Graphics |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card | No |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.2 |
| LAN controller | Intel I225-V |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Serial port via internal header | No |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Expansion slots | |
| PCI Express slots version | 4.0 |
| Design | |
| Product type | Mini PC barebone |
| VESA mounting | Yes |
| LED indicators | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Chassis type | UCFF |
| Performance | |
| Number of processors supported | 1 |
| Motherboard form factor | UCFF |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 11 Home, Windows 11 Pro, Windows 10 Home, Windows 10 IoT Enterprise, Windows 10 Pro |
| Power | |
| Power supply type | External AC adapter |
| Weight & dimensions | |
| Height | 37 mm |
| Depth | 112 mm |
| Width | 117 mm |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)