UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: PCHO-362
MPN #: 90AR0072-M00160
Unleash desktop‑class power in a pocket‑size chassis with the ASUS NUC 14 Pro 90AR0072‑M00160. This mini PC packs a high‑performance Intel Core Ultra 5 processor, DDR5‑5600 memory support and AI‑ready capabilities, giving you the speed you need without sacrificing space.
Designed for developers, power users and everyday creators, the NUC 14 Pro delivers up to 14 cores (4 performance + 8 efficient) and a boost frequency of 4.6 GHz. You can install up to 96 GB of DDR5‑SDRAM in dual‑channel SO‑DIMM slots, ensuring smooth multitasking and future‑proof performance.
The system offers versatile connectivity: two Thunderbolt 4 ports, two HDMI 2.1 outputs, three USB‑A 3.2 Gen 1 ports, a USB‑C 4.0 port, Wi‑Fi 6E AX211 and Bluetooth 5.3. You’ll enjoy fast wired and wireless networking for video calls, cloud work and large file transfers.
Its sleek UCFF chassis includes a tool‑less design for quick M.2 SSD upgrades, VESA mounting, and a Kensington lock slot for secure deployment in office or classroom environments.
| Processor | |
| Thermal Design Power (TDP) | 28 W |
| Processor cache | 18 MB |
| Efficient-core boost frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core boost frequency | 4.6 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Processor threads | 18 |
| Processor cores | 14 |
| Processor model | 135H |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 5600 MHz |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Storage | |
| NVMe | Yes |
| Storage drive interface | PCI Express, Serial ATA III |
| Storage drive sizes supported | 2.5,M.2 |
| Supported storage drive types | SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Graphics |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product type | Mini PC barebone |
| VESA mounting | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Chassis type | UCFF |
| Performance | |
| Number of processors supported | 1 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Power | |
| Power supply | 120 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 570 g |
| Height | 41 mm |
| Depth | 112 mm |
| Width | 144 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Power cord included | Yes |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)