UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: PCHO-360
MPN #: 90AR0072-M001L0
Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifes pan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
| Processor | |
| ECC supported by processor | No |
| Processor cache | 24 MB |
| Low Power Efficient-core Base Frequency | 700 MHz |
| Efficient-core base frequency | 0.9 GHz |
| Performance-core base frequency | 1.4 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 3.8 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 4.8 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 6 |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor threads | 8 |
| Processor cores | 16 |
| Processor model | 155H |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Supported memory clock speeds | 5600 MHz |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Storage | |
| NVMe | Yes |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage drive sizes supported | M.2,2.5 |
| Supported storage drive types | HDD & SSD |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| Thunderbolt 4 ports quantity | 2 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 3 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product type | Mini PC barebone |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Black |
| Software | |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Windows operating systems supported | Windows 11 |
| Power | |
| Power supply type | External AC adapter |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 570 g |
| Height | 54 mm |
| Depth | 112 mm |
| Width | 144 mm |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)