In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: PCHO-358
MPN #: 90AR0051-M00010
Smaller, Faster, Better, AI Ready
The ASUS NUC brand represents a commitment to technological excellence, prioritizing innovative product design, to push the boundaries of performance and user experience.
Developed through a partnership between ASUS and Intel, the ASUS NUC product lines anchor on delivering uncompromised performance in the smallest form factors, backed by industry best quality and reliability, innovative modular designs, extended lifes pan options, smart cooling solutions, and advanced AI capabilities. The versatility of the products shines through an array of configurations catering to diverse user needs, from developers, to power users, to casual home use. Positioned as the preferred choice for a variety of business applications, vertical industries, and everyday users, the ASUS NUC combines exceptional performance with essential features, aiming to shape the next generation of PC experiences.
With a focus on supporting diverse businesses and enhancing PC applications, the ASUS NUC aspires to deliver on the brand promise of delivering the Next Unit of Compute (NUC) and make a lasting impact in the ever-evolving tech landscape.
ASUS NUC 14 Pro+
Style Meets Unparalleled Performance
ASUS NUC 14 Pro+ is where style meets unparalleled performance. By harnessing the prowess of the Intel® Core™ Ultra processors to locally run generative AI workloads, the ASUS NUC 14 Pro+ offers superior performance that bests all other competitive mini-PCs.
Harness the prowess of the Intel® Core™ Ultra processors
Configured and tuned for optimal performance, ASUS NUC 14 Pro comes equipped with the latest Intel® Core™ Ultra processors, Intel® Arc™ GPUs, and Intel® AI Boost, Intel’s newest NPU, to meet all compute needs.
ASUS NUC 14 Pro+ features an eye-catching 5x4-inch premium anodized aluminum chassis with a dynamic cooling system that is whisper quiet. Its toolless chassis access allows channel customers and system integrators to reduce their integration time and costs.
With improved I/O capabilities for increased productivity and collaboration, and Bluetooth® dongle-free connectivity to provide users with reliable, simple, and responsive PC-to-device connections to certified keyboard, mice, speakers, and headsets, ASUS NUC 14 Pro+ makes a home office as efficient as the workplace
Bring workplace efficiency to the home office
ASUS NUC 14 Pro+ brings attention-grabbing style to any room with a new, premium 5X4-inch aluminum chassis designed to be artistically displayed in homes, offices, and workspaces.
In addition to its sleek design, NUC 14 Pro+ delivers unmatched performance for collaboration, content creation, and productivity with:
- Intel® Core™ Ultra 9, Ultra 7, and Ultra 5 Processors
- Intel® Arc™ GPU
- Intel® AI Boost, Intel’s newest NPU purpose-built to handle longer-running AI workloads at low power.
- 2x Thunderbolt™ 4 ports (DP 2.1 & USB4)
- Intel® Wi-Fi 6E AX211, 2x2, and Bluetooth® 5.3
- Up to 96GB of DDR5 5600 SO-DIMM memory and more.
Connectivity
ASUS NUC 14 Pro+ provides comprehensive connectivity with multiple ports to support quad 4K displays and more. With a VESA mounting plate included and toolless chassis for easy upgrades, NUC 14 Pro is ideal for a range of use scenarios.
Why NUC 14 Pro+?
ASUS NUC 14 Pro+ is compact, powerful, and reliable, offering superior performance, eye-catching design, AI readiness, Wi-Fi sensing, wireless connectivity, and customization for content creation, entertainment, digital signage, and remote work.
| Processor | |
| Thermal Design Power (TDP) | 28 W |
| Processor cache | 18 MB |
| Efficient-core boost frequency | 3.6 GHz |
| Performance-core boost frequency | 4.5 GHz |
| Low Power Efficient-core Max Turbo Frequency | 2.5 GHz |
| Low Power Efficient-cores | 2 |
| Efficient cores | 8 |
| Performance cores | 4 |
| Processor threads | 18 |
| Processor cores | 14 |
| Processor model | 125H |
| Processor generation | Intel® Core™ Ultra (Series 1) |
| Processor family | Intel Core Ultra 5 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Built-in processor | Yes |
| Memory | |
| Maximum internal memory | 96 GB |
| Memory channels | Dual-channel |
| Supported memory clock speeds | 5600 MHz |
| Supported memory types | DDR5-SDRAM |
| Number of memory slots | 2 |
| Memory slots type | SO-DIMM |
| Internal memory installed | No |
| Storage | |
| Storage drive interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage drive sizes supported | M.2 |
| Supported storage drive types | SSD |
| Storage drives installed | No |
| Graphics | |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| Graphics card family | Intel |
| On-board graphics card | Yes |
| Audio | |
| Built-in speaker(s) | No |
| Network | |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi standards | 802.11a, 802.11b, 802.11g, Wi-Fi 4 (802.11n), Wi-Fi 5 (802.11ac), Wi-Fi 6 (802.11ax), Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| VGA (D-Sub) ports quantity | 0 |
| HDMI version | 2.1 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| USB4 Gen 2x2 ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Design | |
| Product type | Mini PC barebone |
| VESA mounting | Yes |
| On/off switch | Yes |
| Cooling type | Active |
| Product colour | Silver |
| Chassis type | UCFF |
| Power | |
| Number of power supply units | 1 |
| Power supply | 150 W |
| Power supply type | External AC adapter |
| Weight & dimensions | |
| Height | 41 mm |
| Depth | 112 mm |
| Width | 144 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| AC adapter included | Yes |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)