In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: MDHO-226
MPN #: PA278CGV
Incomparable Color. Unlimited Creativity.
Enhance your creative workflow with the ASUS ProArt PA278CGV 27" Quad HD LED Monitor. ProArt Display PA278CGV is a 27-inch monitor designed to satisfy the needs of creative professionals, from photo and video editing to graphic design. ProArt Display PA278CGV is factory calibrated and Calman Verified to deliver superb color accuracy (∆E < 2). It also provides industry-standard 95% DCI-P3 color space coverage. 144Hz variable refresh rate (VRR) with FreeSync Premium for smooth rendering. The integrated USB-C port supports data transfers, video singal and also support 90W power delivery via one cable provides convenient solution. PA278CGV makes it easy to achieve the exact look you desire quickly, easily and precisely.
| Display | |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| Colour gamut standard | DCI-P3 |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Digital vertical frequency | 24 - 144 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 218 kHz |
| Viewable size, vertical | 13.2" (33.6 cm) |
| Viewable size, horizontal | 23.5" (59.7 cm) |
| Pixel density | 109 ppi |
| Pixel pitch | 0.00917 x 0.00917" (0.233 x 0.233 mm) |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 144 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time | 5 ms |
| Display brightness (typical) | 350 cd/m² |
| Display brightness (peak) | 400 cd/m² |
| Backlight type | LED |
| Panel type | IPS |
| HD type | Quad HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 2560 x 1440 pixels |
| Display diagonal | 27" |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync Premium |
| AMD FreeSync | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Graphics design |
| Ports & interfaces | |
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Type-A downstream ports quantity | 4 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Built-in USB hub | Yes |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 35° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -45 - 45° |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Adjustable height (max) | 5.91" (15 cm) |
| Height adjustment | Yes |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1420433 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0 W |
| Power consumption (typical) | 19.5 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 36 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 22 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Weight & dimensions | |
| Weight (without stand) | 12.8 lbs (5.8 kg) |
| Height (without stand) | 14.6" (372 mm) |
| Depth (without stand) | 2.13" (54 mm) |
| Width (without stand) | 24.2" (615 mm) |
| Weight (with stand) | 18.7 lbs (8.5 kg) |
| Height (with stand) | 20.6" (524 mm) |
| Depth (with stand) | 8.98" (228 mm) |
| Width (with stand) | 24.2" (615 mm) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 26.2 lbs (11.9 kg) |
| Package height | 19" (482 mm) |
| Package depth | 5.94" (151 mm) |
| Package width | 32.2" (818 mm) |
| Other features | |
| Package weight | 26.2 lbs (11.9 kg) |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)