In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: SRHO-202
MPN #: 90DC00M0-B39010
Create a professional and stylish setup with the ASUS ProArt PA401 Wood METAL PWM Tower PC Case in black. Supporting ATX motherboards, it features wood and metal accents, a PWM-controlled cooling system, and a spacious interior—perfect for high-performance workstations and creative builds.
Metal Panel
Natural Elegance, Optimal Airflow
The ProArt PA401 Wood Edition showcases a wooden front panel that creates a distinctive, elegant style while promoting sustainability. The wood used is certified by the Forest Stewardship Council® (FSC®), and is finished using a six-stage process. The case also boasts optimal built-in cooling, with two 160mm front fans and one 120mm rear fan, along with an integrated fan hub, enabling optimal airflow.
COOLING
Exceptional Cooling Performance
The PA401 Wood Edition features a front grille with 33% porosity to maximize airflow and ventilation. Meanwhile, built-in dual 160mm front fans efficiently deliver up to 138cfm of airflow to graphics cards and CPU coolers, and the outer ring connecting these fan blades helps reduce initial vibration. The front fans and the 120mm rear fan with PWM control yield optimal airflow, low noise, low vibration and high reliability.
Natural Elegance
Crafted Wood
Ash wood, an uncommon choice for this style of case, has been selected for its durability. The special six-stage production process used to create the front panel begins with thermowood treatment, protecting the wood from insects, humidity and heat. The panel material is then shaped to exact specification. Finally, a two-step coating elevates the unique Ash grain with a glossy finish.
The ash wood used for ProArt PA401 Wood Edition is sustainably sourced and is certified by the FSC®.
Connectivity
Flexible, Fast I/O
Connectivity options are easily accessible via the front I/O panel, including one two-section PWM control, one 20Gbps USB Type-C® port, two USB-A 3.0 ports, HD audio and a Power and Reset button lock.
Premium Fan Speed Control
With integrated PWM control, fan speed adjusts automatically, making it easy to switch between normal and working scenarios and intensive scenarios.
20Gbps USB Type-C®
The PA401 Wood Edition incorporates one 20Gbps USB Type-C port for current and future devices and connectivity with compatible motherboards.
Power and Reset Button Lock
This lock prevents the user from accidentally pressing the Power and Reset buttons.
Design
Builder-Friendly Installation
The ProArt PA401 Wood Edition optimizes the PC building experience, offering better functionality with user-focused features.
Compatibility
Compact Form, Ample Interior
The ProArt PA401 Wood Edition features two pre-installed 160mm front fans and accommodates both horizontal and vertical graphics card mounting.
Versatile Choices
To accommodate the preferences of diverse builders, the PA401 Wood Edition comes in two versions. The metal side panel version focuses on durability, whereas the tempered-glass version offers durability while providing a window for showing off internal aesthetics.
| Design | |
| Maximum PSU length | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 31.5 cm |
| Maximum CPU cooler height | 16 cm |
| On/off button | Yes |
| Reset button | Yes |
| Number of expansion slots | 7 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Supported motherboard form factors | ATX |
| Product colour | Black |
| Material | Metal |
| Type | PC |
| Form factor | Tower |
| Power supply | |
| Power supply included | No |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Cooling | |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Top radiator sizes supported | 120,140,240 mm |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Front fans diameters supported | 140,160 mm |
| Number of front fans supported (max) | 2 |
| Front fans installed | 2x 160 mm |
| Fan speed control | Yes |
| Storage | |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Supported HDD sizes | 2.5,3.5" |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 8.61 kg |
| Height | 503 mm |
| Depth | 412 mm |
| Width | 225 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 9.4 kg |
| Package height | 570 mm |
| Package depth | 295 mm |
| Package width | 495 mm |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)