UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: PCHO-029
MPN #: G22CH71470F047W
Condensed size. Concentrated power.
Do more with less
At ROG, we’re never afraid to push the boundaries of PC design or performance, and the G22 is the latest example of our pursuit of excellence. The G22 is nearly 40% smaller by volume than our previous small form factor G21 Huracan, despite packing much more powerful hardware. Innovation never rests, and neither does ROG.
EXTRAORDINARY GAMING EXPERIENCES
Compact with an impact
Take your Windows 11 Pro gaming to the next level with the compact power on display from the ROG G22CH. Featuring up to an Intel® Core™ i9-13900KF processor and paired with an NVIDIA® GeForce RTX™ 40 Series graphics card, the G22CH can handle the latest and greatest games. Stream, communicate, and record your gameplay with ease thanks to up to 32GB of 4800MHz DDR5 RAM. With the ROG G22CH, great power doesn’t need to come with a large footprint.
Powered by GeForce RTX 40 Series and DLSS 3
The Ultimate Platform for Gamers and Creators
New Streaming Multiprocessors
Up to 2x performance and power efficiency
Fourth-Gen Tensor Cores
Up to 4x performance with DLSS 3 vs. brute-force rendering
Third-Gen RT Cores
Up to 2x ray tracing performance
Low volume. High efficiency.
Cooling is key in any small form factor case, so the ROG G22CH has two optimized options. You can either opt for a more traditional air-cooled solution, or choose a custom liquid cooler for the CPU. Both variants keep the processor running smoothly, without excessive fan noise, despite the 10L chassis size.
Modern design
As a compact machine, the ROG G22CH can happily sit on even the smallest desks. The chassis was designed with personalization in mind, with multiple side panel options and full Aura Sync RGB compatibility.
Proper maintenance is key to the smooth running of any equipment, so we made sure to give the G22CH a tool-free design. When you need to clean dust out of the chassis or upgrade the components, you’re able to get into the internals quickly without turning a single screw.
Peek inside
The ROG G22CH is a work of art, so we’ve given you some flexibility on how you want to show it off. On the liquid cooled variant, a tempered glass side panel is available for sale to expose the internals of this gorgeous system.
Restrained brilliance
For the first time on one of our gaming desktops, the G22CH uses indirect RGB lighting across the front panel. Paired with lighting control available via Aura Sync, you can customize exactly how your machine feels, no matter your mood.
Splendid sound
Revel in the richness of Dolby Atmos audio support, recreating soundscapes exactly as the artists intended. ROG also supports Two-Way AI Noise-Cancellation technology, keeping your communications clear no matter what’s going on in the background.
Cut the chatter
Two-Way AI Noise Cancelation processes both incoming and outgoing audio to filter any errant background noises, making sure that your calls, chats and streams come through without distraction. Machine learning algorithms detect and suppress up to 95% of ambient noises, keeping comms clean at all times.
Nex-gen flexibility
Support all of your peripherals with the plentiful ports on display for the G22CH. Rear I/O includes HDMI 2.0, a dedicated ethernet port, 4 USB Type-A ports, and support for 7.1 channel surround sound audio. The front panel features an audio combo jack, 2 additional USB Type-A ports, and a USB-Type C port for even more flexibility.
| Processor | |
| Maximum turbo power | 219 W |
| Processor base power | 65 W |
| Processor cache type | Smart Cache |
| Processor cache | 33 MB |
| Efficient-core base frequency | 1.5 GHz |
| Performance-core base frequency | 2.1 GHz |
| Efficient-core Max Turbo Frequency | 4.2 GHz |
| Performance-core Max Turbo Frequency | 5.3 GHz |
| Efficient cores | 12 |
| Performance cores | 8 |
| Processor boost frequency | 5.4 GHz |
| Processor threads | 28 |
| Processor cores | 20 |
| Processor model | i7-14700F |
| Processor generation | Intel® Core™ i7 (14th gen) |
| Processor family | Intel® Core™ i7 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Memory | |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| NVMe | Yes |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Number of SSDs installed | 2 |
| Total SSDs capacity | 2 TB |
| Storage media | SSD |
| Optical drive type | No |
| Total storage capacity | 2 TB |
| Graphics | |
| Graphics card DisplayPorts quantity | 3 |
| Graphics card HDMI ports quantity | 1 |
| On-board graphics card model | Not available |
| Discrete graphics memory type | GDDR6X |
| Discrete graphics card memory | 12 GB |
| Discrete graphics card model | NVIDIA GeForce RTX 4070 SUPER |
| Discrete GPU manufacturer | NVIDIA |
| On-board graphics card | No |
| Discrete graphics card | Yes |
| Network | |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Bluetooth | Yes |
| Antenna type | 2x2 |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Wi-Fi | Yes |
| LAN controller | Dragon RTL8125BG |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000,2500 Mbit/s |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Combo headphone/mic port | Yes |
| Line-in | Yes |
| Line-out | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| HDMI version | 2.0a |
| HDMI ports quantity | 1 |
| Thunderbolt 3 ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| Expansion slots | |
| PCI Express x16 (Gen 4.x) slots | 1 |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | Black, Grey |
| Water cooling system | Yes |
| Volume | 10 L |
| Colour name | Extreme Dark Gray |
| Chassis type | SFF |
| Performance | |
| Audio output channels | 7.1 channels |
| Audio system | High Definition Audio |
| Motherboard chipset | Intel B760 |
| Market positioning | Gaming |
| Product type | PC |
| Software | |
| Trial software | 1-month trial for new Microsoft 365 customers. Credit card required. |
| Operating system architecture | 64-bit |
| Operating system installed | Windows 11 Home |
| Power | |
| 80 PLUS certification | 80 PLUS Gold |
| Power supply | 600 W |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Package weight | 13.6 kg |
| Package height | 562 mm |
| Package depth | 240 mm |
| Package width | 480 mm |
| Weight | 8.4 kg |
| Height | 286.9 mm |
| Depth | 323 mm |
| Width | 115 mm |
| Display | |
| Display included | No |
| Other features | |
| Commodity Classification Automated Tracking System (CCATS) | 8471500000 |
| Maximum internal memory | 32 GB |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)