UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: MDHO-1105
MPN #: 90LM0AD1-B01E70
The ASUS TUF Gaming VG279Q3R is a 27-inch Full HD LCD monitor built for gamers seeking smooth and responsive gameplay. With a 1920 × 1080 resolution and fast refresh rate, it delivers clear visuals, vibrant colors, and minimal motion blur. Its durable design and ergonomic features ensure comfortable and immersive gaming sessions.
The 27-inch TUF Gaming VG279Q3R Full HD gaming monitor featuring a Fast IPS panel for blistering-fast 180 Hz refresh rate gaming. ASUS Extreme Low Motion Blur and AMD FreeSync™ technology enables buttery-smooth gaming. In addition, it has a 100% sRGB gamut to offer exceptional colors and contrast.
Gaming key spec
180HZ REFRESH RATE AND 1MS (gtg) RESPONSE TIME
With 180Hz refresh rate decimates lag and motion blur to give you the upper hand in first person shooters, racers, real-time strategy, and sports titles. This ultrafast refresh rate lets you play at the highest visual settings and lets you react instantly to what's onscreen — so you'll get that first strike in.
| Display | |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 27.2" (69 cm) |
| Digital vertical frequency | 48 - 180 Hz |
| Digital horizontal frequency | 250 - 250 kHz |
| Viewable size, vertical | 13.2" (33.6 cm) |
| Viewable size, horizontal | 23.5" (59.8 cm) |
| Pixel pitch | 0.0122 x 0.0122" (0.311 x 0.311 mm) |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 180 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 1 ms |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | Fast IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LCD |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 27" |
| Performance | |
| Game mode | Yes |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| AMD FreeSync type | FreeSync |
| AMD FreeSync | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Ports & interfaces | |
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | -5 - 22° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 2027926 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 21 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 20 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Weight & dimensions | |
| Weight (without stand) | 7.28 lbs (3.3 kg) |
| Height (without stand) | 14.3" (364 mm) |
| Depth (without stand) | 1.5" (38 mm) |
| Width (without stand) | 24.2" (615 mm) |
| Weight (with stand) | 9.48 lbs (4.3 kg) |
| Height (with stand) | 16.9" (428 mm) |
| Depth (with stand) | 8.39" (213 mm) |
| Width (with stand) | 24.2" (615 mm) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 11.9 lbs (5.4 kg) |
| Package height | 17.1" (435 mm) |
| Package depth | 5.67" (144 mm) |
| Package width | 27.2" (692 mm) |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | Forest Stewardship Council (FSC) Mix |
| Other features | |
| Package weight | 11.9 lbs (5.4 kg) |
| Motion blur reduction | Yes |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)