UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: MDHO-225
MPN #: VZ24EHF-W
Upgrade your desktop setup with the ASUS VZ24EHF-W 23.8″ Full HD LCD Monitor. Featuring a 1920 × 1080 resolution, 100 Hz refresh rate and 1 ms (MPRT) response time, along with Adaptive-Sync support and ultra-slim profile, it delivers smooth visuals for both work and casual gaming.
ASUS VZ24EHF-W Eye Care Monitor – 23,8 inch Full HD (1920 x 1080), IPS, Frameless, 100Hz, Adaptive-Sync, 1ms MPRT, HDMI, Low Blue Light, Flicker Free, Wall Mountable
ASUS VZ24EHF-W Eye Care Gaming Monitor
SMOOTH YOUR WORK & PLAY
ASUS VZ24EHF-W Eye Care Gaming Monitor features 23.8-inch IPS panel with Full HD (1920 x 1080) resolution, providing ultra-slim profile that measures a mere 6.5mm at its thinnest point and vivid image quality. With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates for the smoother-than-ever experience. It also features TÜV Rheinland-certified Flicker-free and Low Blue Light technologies to ensure a comfortable viewing experience.
Fluid viewing experience with 100Hz SmoothMotion
With fast 100Hz refresh rate and Adaptive-Sync technology to eliminate screen tearing and choppy frame rates. It refreshes content on the display 1.67-time faster than the one with a standard 60Hz refresh rate, giving you more fluid animation in video, casual gaming, and day-to-day work, can all benefit from the smoother-than-ever experience.
Smooth Game Play
A 100Hz refresh rate and 1ms Moving Picture Response Time (MPRT) help reduce smearing and motion blur, making VZ24EHF-W perfect for fast-paced games that require quick reactions to what’s happening onscreen. In addition, Adaptive-Sync technology helps eliminate screen tearing and choppy frame rates for ultra-smooth gameplay.
ASUS-exclusive GamePlus Technology
When it comes to design, ASUS always has customers in mind – ASUS exclusive GamePlus hotkey with Crosshair, Timer, FPS counter and Display Alignment functions to give you in-game enhancements that help you get more out of your game. This function is co-developed with input from pro gamers, allowing them to practice and improve their gaming skills.
Lifelike views with 178° wide view angle
Full HD resolution and frameless IPS panel provides 178° viewing angles, both horizontally and vertically, so you can enjoy its beautiful visuals from almost any direction.
Ultra-slim 6.5mm profile and frameless design
Ultra-slim profile measures just 6.5mm at its thinnest point, takes up very little desktop space and fits well in any setting. Frameless design makes it perfect for almost-seamless multi-display setups that give you an even greater degree of immersion.
Protect your eyes with ASUS Eye Care technology
ASUS Blue Light Filter
The TÜV Rheinland-certified ASUS Blue Light Filter protects you from harmful blue light. It's easy to access, intuitive and flexible with seamless adjustment (0 to Maximum) via the OSD menu. ASUS displays has undergone stringent performance tests and has been certified by TÜV Rheinland laboratories, a global provider of technical, safety, and certification services.
ASUS Flicker Free technology
TÜV Rheinland-certified ASUS Flicker Free technology eliminates flicker, ensuring comfortable viewing experiences. This technology helps minimize eyestrain and other ailments typically associated with extended hours of viewing.
Sustaining an Incredible Future
Environmental Certification
ASUS VZ24EHF-W is stringently tested to meet the requirements of world-leading sustainability certifications. These tests include a comprehensive database of up-to-date criteria, independent verification, and a structured system for continuous improvement.
| Display | |
| Digital vertical frequency | 48 - 100 Hz |
| Digital horizontal frequency | 30 - 110 kHz |
| Viewable size, vertical | 11.7" (29.6 cm) |
| Viewable size, horizontal | 20.7" (52.7 cm) |
| Pixel pitch | 0.0108 x 0.0108" (0.275 x 0.275 mm) |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Screen shape | Flat |
| Display surface | Matt |
| Response time | 1 ms |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| Backlight type | LED |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 23.8" |
| Performance | |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| VESA Adaptive Sync support | Yes |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Market positioning | Gaming |
| Ports & interfaces | |
| DC-in jack | Yes |
| HDCP version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| Ergonomics | |
| Tilt angle range | 23 - -5° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Cable lock slot type | Kensington |
| Cable lock slot | Yes |
| Wall mountable | Yes |
| Panel mounting interface | 75 x 75 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| European Product Registry for Energy Labelling (EPREL) code | 1765737 |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input frequency | 50/60 Hz |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (PowerSave) | 0.5 W |
| Power consumption (off) | 0.3 W |
| Power consumption (typical) | 19 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 15 kWh |
| Energy efficiency class (SDR) | D |
| Weight & dimensions | |
| Weight (without stand) | 5.4 lbs (2.45 kg) |
| Height (without stand) | 12.5" (316.5 mm) |
| Depth (without stand) | 1.53" (38.9 mm) |
| Width (without stand) | 21.3" (540.2 mm) |
| Weight (with stand) | 6.28 lbs (2.85 kg) |
| Height (with stand) | 15.5" (393.9 mm) |
| Depth (with stand) | 8.27" (210.1 mm) |
| Width (with stand) | 21.3" (540.2 mm) |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package weight | 9.08 lbs (4.12 kg) |
| Package height | 15.2" (385 mm) |
| Package depth | 4.61" (117 mm) |
| Package width | 23.5" (596 mm) |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT Bronze |
| Other features | |
| Disclaimer | Products certified by the Federal Communications Commission and Industry Canada will be distributed in the United States and Canada. Please visit the ASUS USA and ASUS Canada websites for information about locally available products.<br>All specifications are subject to change without notice. Please check with your supplier for exact offers. Products may not be available in all markets.<br>Specifications and features vary by model, and all images are illustrative. Please refer to specification pages for full details.<br>PCB color and bundled software versions are subject to change without notice.<br>Brand and product names mentioned are trademarks of their respective companies.<br>The terms HDMI and HDMI High-Definition Multimedia Interface, HDMI trade dress and the HDMI Logos are trademarks or registered trademarks of HDMI Licensing Administrator, Inc. in the United States and other countries.<br>The actual transfer speed of USB 3.0, 3.1, 3.2, and/or Type-C will vary depending on many factors including the processing speed of the host device, file attributes and other factors related to system configuration and your operating environment. |
| Package weight | 9.08 lbs (4.12 kg) |
| FPS counter | Yes |
| Brand specific technologies | Crosshair, Eye Care+, SPLENDID |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)