UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: NAHO-239
MPN #: AS5402T
Organize and store your data with the AS5402T NAS Enclosure from Asustor. Featuring two bays for 2.5 or 3.5" drives and four m.2 drive slots, the AS5402T supports raids 0, 1, 5, 6, and 10 with up to 576 MB/s read and write speeds. Hot-swappable drive bays make it easy to replace any defective drives with minimal downtime. Three USB-A 3.2 Gen 2 ports allow you to add expansion for more drives or transfer data to external drives with data transfer rates of up to 10 Gb/s. A pair of 2.5 GbE ports offer increased speeds over the standard Gigabit ethernet ports and can provide even more speed by combining the two 2.5 GbE ports to a single channel exceeding 2.5 Gb/s. The AS5402T is equipped with an HDMI 2.0b port, allowing you to view 4K video from your NAS via plex or another third-party video player. Ensure smooth quality and operation with a 2.0 GHz Intel Celeron quad-core CPU and 4GB of memory and increase the performance even further by upgrading the RAM to 16GB.
| CPU | |
| CPU Model | Intel Celeron N5105 |
| CPU Architecture | x64 64-bit |
| CPU Frequency | Quad-Core 2.0GHz (burst up 2.90 GHz) |
| Memory | |
| Memory | 4GB SO-DIMM DDR4 |
| Memory Module Pre-installed | 4GB (1 x 4GB) |
| Total Memory Slots | 2 |
| Memory Expandable up to | 16GB (2 x 8GB) |
| Support mixed capacity | |
| Flash Memory | 8GB eMMC |
| Storage | |
| Drive Bays | 2 |
| M.2 Drive Slots | 4 |
| Compatible Drive Type | 3.5" SATA HDD2.5" SATA HDD2.5" SATA SSDM.2 2280 NVMe |
| M.2 PCIe Interface | PCIe 3.0 x1 |
| Maximum Drive Bays with Expansion Unit | 14 |
| Supports Hot Swappable Drives | |
| External Ports | |
| Expansion | 3 x USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) |
| Network | 2 x 2.5 Gigabit Ethernet (2.5G/1G/100M) |
| Multimedia Output | 1 x HDMI 2.0b |
| Others | |
| System Fan | 1 x 70mm |
| Infrared Receiver | |
| Power Supply Unit / Adapter | 65W x1 |
| Input Power Voltage | 100V to 240V AC |
| Certification | FCC, CE, VCCI, BSMI, C-TICK, KCC, BIS, CCC, UKCA |
| Warranty | 3 Years |
| Operation | |
| Power Consumption | 22.9 W (Operation);12.7 W (Disk Hibernation);0.71 W (Sleep Mode) |
| Noise Level | 18.6dB (HDD idle) |
| Operation Temperature | 0°C~40°C (32°F~104°F) |
| Storage Temperature | -20°C~70°C (-4°F~158°F) |
| Humidity | 5% to 95% RH |
| Size and Weight | |
| Size | 170 (H) x 114 (W) x 230 (D) mm |
| Weight | 1.71 kg / 3.77 lb |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)