In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: MDHO-960
MPN #: 9H.LM5LB.QBE
Boost your productivity with the BenQ BL2490 60.5 cm (23.8") Full HD Monitor. Featuring a 1920 x 1080 resolution, it delivers clear visuals, vibrant colors, and wide viewing angles—perfect for office work, multimedia, and everyday computing.
Effortless Display Transitions
Stay Linked to Your Devices
Stay effortlessly connected to your working devices, with multiple ports for the ultimate convenience. Switch between all your input sources with seamless efficiency.
Switch Seamlessly with One Click
Conveniently placed buttons make switching between activities a breeze, streamlining your journey from every input source for your preferred setup.
| Display | |
| Colour gamut | 99% |
| Colour gamut standard | sRGB |
| Display diagonal (metric) | 61 cm |
| Pixel density | 93 ppi |
| Display number of colours | 16.7 million colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 100 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1300:1 |
| Screen shape | Flat |
| Anti-glare screen | Yes |
| Response time measurement type | GTG (Gray to Gray) |
| Response time | 5 ms |
| Display brightness (typical) | 250 cd/m² |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| HD type | Full HD |
| Touchscreen | No |
| Native aspect ratio | 16:9 |
| Display resolution | 1920 x 1080 pixels |
| Display diagonal | 60.5 cm (23.8") |
| Performance | |
| Smart modes | Standard, M-Book, Eco, Movie, ePaper, Game |
| Low Blue Light technology | Yes |
| Flicker-free technology | Yes |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| RMS rated power | 4 W |
| Number of speakers | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Design | |
| Feet colour | Black |
| Product colour | Black |
| Market positioning | Business |
| Ports & interfaces | |
| HDCP version | 1.4 |
| HDCP | Yes |
| DisplayPort version | 1.2 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 1.4 |
| HDMI ports quantity | 2 |
| HDMI | Yes |
| Built-in USB hub | No |
| Ergonomics | |
| Number of OSD languages | 18 |
| On Screen Display (OSD) languages | Czech, Arabic, German, Hungarian, Dutch, Swedish, English, Spanish, Italian, Polish, Japanese, Portuguese, Romanian, Korean, Russian, Simplified Chinese, French, Traditional Chinese |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Height adjustment | No |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 30 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 20 W |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 18 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | Not available |
| Energy efficiency class (SDR) | E |
| Weight & dimensions | |
| Weight (without stand) | 3.54 kg |
| Height (without stand) | 343 mm |
| Depth (without stand) | 61 mm |
| Width (without stand) | 540 mm |
| Weight (with stand) | 3.93 kg |
| Height (with stand) | 408 mm |
| Depth (with stand) | 182 mm |
| Width (with stand) | 540 mm |
| Packaging content | |
| Quick start guide | Yes |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | TCO, ENERGY STAR, EPEAT Bronze |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)