In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: MDHO-228
MPN #: 9H.LLVLA.TBE
Enhance your creative workflow with the BenQ SW242Q 24.1″ (61.2 cm) 2560 × 1600 LED Monitor. This monitor features a 16:10 aspect ratio and WQXGA resolution, providing extra vertical space ideal for photo editing, design, and productivity tasks. With an IPS panel offering 99% Adobe RGB, 98% DCI-P3, and factory calibration (ΔE ≤ 1.5), it ensures exceptional color accuracy and consistency. Supporting HDR10 and equipped with a USB-C port with 90W power delivery, this monitor is designed for professional creators who demand precision and performance.
| Display | |
| Adobe RGB coverage | 99% |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| High Dynamic Range (HDR) technology | High Dynamic Range 10 (HDR10) |
| High Dynamic Range (HDR) supported | Yes |
| Display diagonal (metric) | 61 cm |
| Pixel density | 125 ppi |
| Display number of colours | 1.07 billion colours |
| Viewing angle, vertical | 178° |
| Viewing angle, horizontal | 178° |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Contrast ratio (typical) | 1000:1 |
| Screen shape | Flat |
| Display surface | Matt |
| Response time | 5 ms |
| Display brightness (typical) | 400 cd/m² |
| LED backlight | Yes |
| Panel type | IPS |
| HD type | WQXGA |
| Touchscreen | No |
| Display technology | LED |
| Native aspect ratio | 16:10 |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 61.2 cm (24.1") |
| Performance | |
| AMD FreeSync | No |
| NVIDIA G-SYNC | No |
| Multimedia | |
| Built-in camera | No |
| Built-in speaker(s) | No |
| Design | |
| Product colour | Black |
| Ports & interfaces | |
| HDCP version | 2.2 |
| HDCP | Yes |
| Headphone connectivity | 3.5 mm |
| Headphone outputs | 1 |
| Headphone out | Yes |
| DisplayPort version | 1.4 |
| DisplayPorts quantity | 1 |
| HDMI version | 2.0 |
| HDMI ports quantity | 1 |
| HDMI | Yes |
| USB Power Delivery up to | 90 W |
| USB Power Delivery (USB PD) | Yes |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | Yes |
| USB Type-C downstream ports quantity | 2 |
| Number of USB Type-C upstream ports quantity | 1 |
| Number of USB Type-B upstream ports quantity | 1 |
| USB hub version | 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Built-in USB hub | Yes |
| Ergonomics | |
| Number of OSD languages | 18 |
| On Screen Display (OSD) languages | Arabic, Simplified Chinese, Traditional Chinese, Czech, German, Dutch, English, Spanish, French, Hungarian, Italian, Japanese, Korean, Polish, Portuguese, Romanian, Russian, Swedish |
| On Screen Display (OSD) | Yes |
| Tilt angle range | -5 - 20° |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivel angle range | -30 - 30° |
| Swivelling | Yes |
| Pivot angle | 0 - 90° |
| Pivot | Yes |
| Adjustable height (max) | 12 cm |
| Height adjustment | Yes |
| Panel mounting interface | 100 x 100 mm |
| VESA mounting | Yes |
| Power | |
| Energy efficiency scale | A to G |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power consumption (max) | 170 W |
| Power consumption (standby) | 0.5 W |
| Power consumption (typical) | 27 W |
| Energy consumption (HDR) per 1000 hours | 29 kWh |
| Energy consumption (SDR) per 1000 hours | 26 kWh |
| Energy efficiency class (HDR) | G |
| Energy efficiency class (SDR) | G |
| Weight & dimensions | |
| Weight (without stand) | 6.1 kg |
| Height (without stand) | 539.8 mm |
| Depth (without stand) | 219.1 mm |
| Width (without stand) | 364.4 mm |
| Weight (with stand) | 7.8 kg |
| Height (with stand) | 452.6 mm |
| Depth (with stand) | 262.6 mm |
| Width (with stand) | 533.2 mm |
| Other features | |
| Hardware calibration | Yes |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)