UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-047
MPN #: D-Bot DC10
The Delta D-Bot D10 is a modern cobot of the latest generation. It offers a payload of 10 kg and a reach of 1200 mm, making it extremely versatile. This flexibility and repeatability of just 0.02mm allow the D-Bot to adapt seamlessly and easily to a wide range of tasks. Quick programming for different applications is possible without extensive set-up.
The D-Bot's robust design, combined with its compact build and IP66 rating, makes it suitable for a variety of demanding environments where other collaborative robots may not be suitable. In addition, its design allows for easy cleaning and makes it resistant to dirt and debris.
When it comes to safety, the D-Bot is also ideally positioned and offers functions such as defining safe positions, limits and collision detection. This means that the cobot can be easily integrated into work environments shared with people.
The solution ensures the safe handling of delicate parts and enables the precise assembly of objects with consistent force. This not only eliminates unnecessary waste, but also prevents potentially costly collisions.
With its high level of safety, accuracy and speed, the D-Bot series closes the gap between cobots and industrial robots. This makes the D-Bot series an efficient and cost-effective solution for automating production processes.
| Arm | |
| Reach | 1,200 mm |
| Payload | 10 kg |
| Weight | 39 kg |
| Performance | |
| Repeatability | 0.02 mm |
| Min. Operating Temperature | 0 °C |
| Max. Operating temperature | 40 °C |
| Joint Movement (Range: ° / Max Speed : °/s) | |
| J1 | -360 till 360 / ±130 |
| J2 | -360 till 360 / ±130 |
| J3 | -120 till 120 / ±200 |
| J4 | -150 till 150 / ±200 |
| J5 | -360 till 360 / ±200 |
| J6 | -360 till 360 / ±200 |
| J7 | - / - |
| Other Features | |
| IP classification | IP66 |
| Mounting Direction | All directions |
| Interfaces | ISO 9409-1-50-4-M6 |
| Control Box | |
| Dimension | 493 x 470 x 243 mm |
| Weight | 20 kg |
| I/O ports | Ethernet IP, USB 3.0, Safe I/Os |
| Supply voltage | 100-240 VAC, 50/60Hz, max. 1 kW |
| Teach Panel | |
| Dimension | 300 x 245 x 133 mm |
| Cable length | 5 m |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)