UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-053
MPN #: COBOTTA
Collaborative robots do not require safety fences. The unique outer contour has no sharp edges, and consists of curves that prevent hands from getting caught. Sensors are built into the six moving parts for constant monitoring of speed and torque, to guarantee safety from a functional aspect (third-party certification pending).
The main unit weighs approximately 4kg providing easy portability, and offers a load capacity of 500g. The integrated controller not only reduces wiring, but also allows consolidated control with other devices. ORiN is supported as standard.
COBOTTA is equipped with a direct teaching function and an intuitive GUI for easy programming. An optional camera can be mounted to enable teaching using the camera.
The integrated controller is open, and COBOTTA’s control API is made public, allowing creators to develop their own applications in the environment they choose (055 version).
| Category | Industrial Robots |
| Sub-Category | Collaborative Robot |
| Model name | COBOTTA |
| No. of axes | 6 axes (arm unit) + 1 axis (electric gripper unit) *1 |
| Drive motor | AC servomotors for all axes |
| Brakes | Brakes for 1, 2, 3, 4 and 5 axes |
| Overall arm length (first arm+second arm) | 342.5mm (165mm+177.5mm) |
| Maximum payload | 0.5kg (0.7 kg within ±10 degrees with the wrist angled downward) *2 |
| Position repeatability | ±0.05mm *3 |
| Maximum composite speed (center of tool mounting face) |
4.32sec in the factory configuration, 1.6sec when set to maximum speed (Reciprocating movement time for 200mm in the horizontal direction and 25mm in the vertical direction) |
| Software |
Standard version: COBOTTA-dedicated software / OSS version: None (*Linux, etc. may be installed by the customer) |
| Power supply specifications (AC adaptor) | Input: Single-phase AC100 - 240 V±10%/47 - 63 Hz |
| External signal | Dedicated input: 12 points / Dedicated output: 71 points |
| General-purpose input | 8 points |
| General-purpose output | 9 points |
| External emergency stop connection | x 1 ch |
| External communication | Ethernet x 1 line, USB x 2 lines, VGA output x 1 ch |
| Safety specifications |
Standard Version: ISO 10218-1:2011, ISO/TS 15066:2016, ISO 13849-1:2015 PL d, Cat. 3 |
| OSS version | ISO 13849-1:2015 PL d, Cat. 3 |
| Pollution degree *4 | 2 |
| Overvoltage category *5 | Ⅱ |
| Noise | <55 dB(A) |
| IP classification | Unit: IP30 |
| AC adapter and AC cable | IP20 |
| Approximate weight | 4kg |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)