UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-034
MPN #: HSR-048
Sometimes, the performance of a robot cannot be known only from its specifications. You may not be confident whether it can complete the motion within the listed cycle time, or whether it can actually continue its motion. To address those challenges, we have pursued the basic performances of robots—quick acceleration; runs continuously at high speed; stops precisely—that have been requested from fields to the utmost limits, and have developed new high-speed SCARA robots, the HSR Series, that can achieve "True high-speed performance." As a result of pursuing high-speed performance, high-speed picking systems can be realized with small, space-saving robots not only in conventional parts assembly processes, but also in packaging processes of food, medical supplies, and cosmetics, which is bringing about a revolution in performance.
| General | |
| Model | HSR048 |
| Type | SCARA Robot |
| Overall Arm Length | 480 mm |
| 1st Arm Length | 205 mm |
| 2nd Arm Length | 275 mm |
| Z-axis Stroke | 100 / 200 / 320 mm |
| Payload | 8 kg |
| Mounting Orientation | Floor-mount / Overhead-mount |
| Position Repeatability | |
| J1 + J2 | ±0.01 mm |
| Z | ±0.01 mm |
| T | ±0.004 deg |
| Standard Type (HSR048A1-N/S)* | |
| Overall Arm Length (J1 + J2) | 205 + 275 = 480 mm |
| J1 Motion Angle | ±130° |
| J2 Motion Angle | ±143.5° |
| Z Stroke Options | 100 mm / 200 mm / 320 mm / 510 mm |
| T Motion Angle | ±360° |
| Axis Combination | J1 + J2 + Z + T |
| Maximum Payload | 8 kg |
| Maximum Composite Speed | 7,540 mm/s |
| Z-axis Speed | 100 mm: 1,700 mm/s; 200 mm: 2,300 mm/s; 320 mm: 2,475 mm/s |
| T-axis Speed | 2,500°/s |
| Maximum Force-fit | 98 N (1 second or less) |
| Maximum Allowable Inertia Moment | 0.12 kg·m² |
| Position Detection | Absolute encoder |
| Drive Motor and Brake | AC servomotors for all axes, Brakes for Z and T axes |
| Brake Releasing (Non UL Models) | Brake release switch in direct teaching mode or teach pendant command |
| Brake Releasing (UL Models) | Brake release switch when controller power is ON |
| User Air Piping | 4 systems (φ4×2, φ6×2) |
| User Signal Lines | 19 + Ethernet (8) (Option) |
| Air Source Operating Pressure | 0.05 – 0.35 MPa |
| Max Allowable Pressure | 0.59 MPa |
| Airborne Noise | 80 dB or less |
| Weight | Approx. 31 kg |
| Bellows Type (HSR048A1-N/S)* | |
| Overall Arm Length | 205 + 275 = 480 mm |
| J1 Motion Angle | ±130° |
| J2 Motion Angle | ±143.5° |
| Z Stroke Options | 170 mm / 290 mm / 450 mm |
| T Motion Angle | ±360° |
| Maximum Composite Speed | 7,540 mm/s |
| Z-axis Speed | 170 mm: 2,250 mm/s; 290 mm: 2,475 mm/s |
| T-axis Speed | 2,500°/s |
| Maximum Force-fit | 98 N (1 second or less) |
| Maximum Allowable Inertia Moment | 0.12 kg·m² |
| Position Detection | Absolute encoder |
| Drive Motor and Brake | AC servomotors for all axes, Brakes for Z and T axes |
| User Air Piping | 4 systems (φ4×2, φ6×2) |
| User Signal Lines | 19 + Ethernet (8) (Option) |
| Air Source Operating Pressure | 0.05 – 0.35 MPa |
| Max Allowable Pressure | 0.59 MPa |
| Airborne Noise | 80 dB or less |
| Weight | Approx. 31 kg |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)