UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: CNTR-158
MPN #: RC8A
The world’s smallest* lightweight, high performance 8-axis controller that offers a high degree of freedom in installation to save space.
*As of November 2011, in-house research for robot controllers supporting six-axis robots (3 Kw class)
Leveled specifications and standards to improve variability 80% of global share networks supported
Many different devices can be connected and controlled to meet a wide range of needs.
Working near DENSO robots safely is possible thanks to the Safety Motion function of the RC8A robot controller. This function enables users to define virtual fences around the work environment and thus regulate the robot’s activity when a person enters into predefined safety zones.
The Safety Motion function is a cutting-edge tool for maximizing industrial robot safety and is offered as an with the RC8A robot controller. Optical sensors are employed to dynamically control robot speed in relation to the distance of approaching individuals, making working environments with robots safer for humans. The sensors — one placed at the bottom and one at the top of the automation cell — generate virtual safe zones. Zones A and B are farthest from the robot and Zone C is closest. Entry into Zones A or B triggers speed reductions, while entry into Zone C stops the robot entirely.
The system uses optical sensors to dynamically control robot speed in relation to the distance of approaching individuals.
| Category | Industrial Robot Controllers |
| Sub-Category | Robot Controller |
| Manufacturer | DENSO Robotics |
| Product Model | RC8A |
| Power Specifications | |
| Power Supply Capacity | 1.8 kVA |
| Allowable Input Voltage Range | Three-phase AC200V -15% to AC240V +10% (100V specification available for VP series) |
| Frequency | Single-phase AC230V -10% to AC240V +10% |
| Power Cable Length | 5 m |
| Control Specifications | |
| Number of Axes Controlled | Robot: 4 to 6 axes |
| Extended Joint Axes | 2 to 4 axes (optional) |
| Control Method | PTP, CP 3-dimensional linear, 3-dimensional arc (SC series and extended joints support PTP only) |
| Drive Method | All axes digital AC servo |
| Programming Language | DENSO Robotics language (PacScript) |
| Memory | |
| Variable Area | 1.75 MB (32,766 points equivalent) |
| File Area | 400 MB (5000 steps × 256 files) |
| Teaching Method | |
| Remote Teaching | Supported |
| Numerical Entry (MDI) | Supported |
| Direct Teaching | HS series, HM series supported |
| External Signal (I/O) | |
| Mini I/O Input | User open 8 points + System fix 14 points (Safety I/O-less: 13 points) |
| Mini I/O Output | User open 8 points + System fix 18 points (Safety I/O-less: 12 points) |
| Hand I/O Input | User open 8 points |
| Hand I/O Output | User open 8 points |
| Safety Motion I/O Input | 14 points |
| Safety Motion I/O Output | 6 points |
| Fieldbus & Communication Boards (Optional) | |
| DeviceNet Slave Board | PCI Express, 256 input / 256 output |
| CC-Link Remote Device Board | PCI Express, 128 input / 128 output |
| Remote Register | 256 input / 256 output |
| PROFIBUS Slave Board | PCI Express, 256 input / 256 output |
| EtherNet/IP Adapter Board | PCI Express, 4032 input / 4032 output |
| PROFINET IO Device Board | PCI Express, 8192 input / 8192 output |
| EtherCAT Slave Board | PCI Express, 2048 input / 2048 output |
| External Communication | |
| RS-232C | 1 line |
| Ethernet | 1 line (Gigabit Ethernet) |
| USB | 2 lines |
| VGA | 1 line (optional) |
| Expansion Slots | |
| PCI Slot | 1 slot |
| PCI Express Slot | 1 slot |
| Self-Diagnosis Functions | |
| Diagnostic Functions | Overrun, servo error, memory error, input error, short circuit detection (user wiring part) |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 0 to 40°C |
| Humidity | 90% RH or less (no condensation) |
| IP Classification | IP20 |
| Safety | |
| Safety Category (Standard) | Category 4, PL=e |
| Safety Motion Specification | Safety I/O Category 4 PL=e, Safety Motion I/O Category 3 PL=d |
| Physical Specifications | |
| Approximate Weight | Standard: 10 kg, Motion: 11 kg |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)