UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-028
MPN #: VS-060
The robot's base installation area and arm width are compactly designed, enabling the robot to flexibly move even in a small space.
A 17-wire signal cable and an Ethernet port are added to the tip of the flange (the sixth axis), which is an optional specification. This enables users to install an electric hand and camera at the tip of the flange without worrying about tangles or breakages in cables.
A type resistant to adverse environmental conditions (rated IP67) is newly added. This is suitable for use in the proximity of a processing machine that is heavily exposed to cutting water or powder or in an environment where robots need to be washed.
| Robot Unit | |
| Model of robot unit | VS-060 |
| Axes | 6 |
| Position detection | Absolute encoder |
| Drive motor and brake | AC servomotors for all joints, Brakes for all joints |
| Overall arm length (first arm + second arm) | 605 mm (305 + 300) |
| Maximum motion area (Point P) | 605 |
| Maximum payload | 4 kg |
| Motion Range | |
| J1 Axis | ±170° |
| J2 Axis | ±120° |
| J3 Axis | +155°, −25° |
| J4 Axis | ±270° |
| J5 Axis | ±120° |
| J6 Axis | ±360° |
| Maximum Speed | |
| J1 Axis | 510 deg/s |
| J2 Axis | 340 deg/s |
| J3 Axis | 393.04 deg/s |
| J4 Axis | 540 deg/s |
| J5 Axis | 415.5 deg/s |
| J6 Axis | 864 deg/s |
| Composite Speed & Performance | |
| Maximum composite speed (end-effector center) | 9,390 (RC8), 9,000 (RC7) mm/sec |
| Cycle time | 0.35 (RC8), 0.37 (RC7) sec |
| Position repeatability (end-effector center) | ±0.02 mm |
| Allowable Inertia | |
| J4, J5 Axis | 0.2 kgm² |
| J6 Axis | 0.05 kgm² |
| Allowable Moment | |
| J4, J5 Axis | 6.66 Nm |
| J6 Axis | 3.13 Nm |
| Signal Line & Air Piping (Optional) | |
| Signal line | 10 (for proximity sensor signals, etc.) |
| Air piping | 5 systems (φ4×4, φ4×1), Solenoid Valve (2 Position, Double Solenoids) ×2 |
| Communication Interface Flange-A (Optional) | |
| Power wire for cameras | 17 |
| LAN | 1 (1000BASE-T) |
| Air Source | |
| Operating pressure | 0.20 – 0.39 MPa |
| Maximum allowable pressure | 0.49 MPa |
| Noise level | 65 dB or less |
| Protection & Weight | |
| Degree of protection | IP40 |
| Weight | Approx. 28 kg |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)