UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: UDHO-1473
MPN #: DIG-M2N25126
Secure SED FIPS 140-2 L2 M.2 NVMe SSD drives are self-encrypting drives securing all critical data using strong AES 256-bit encryption. FIPS 140-2 Level 2 hardware encryption ensures that the firmware integrity, encryption technology and physical security of the SSD all meet the requirements set forth by the Federal Information Processing Standard by the National Institute of Standards & Technology (NIST).
3rd party key management options include but not limited to are: Absolute Software, CryptoMill, McAfee, Secude, Softex, Sophos, Symantec, Wave Systems and WinMagic. Linux FDE (Full Disk Encryption) key management methods also supported.
| Features | |
| Certification | UL TAA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Write speed | 1300 MB/s |
| Read speed | 3200 MB/s |
| Security algorithms | 256-bit AES, FIPS 140-2 |
| Hardware encryption | Yes |
| Memory type | 3D TLC NAND |
| NVMe version | 1.3 |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 512 GB |
| Power | |
| Power consumption (idle) | 0.55 W |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)