UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-052
MPN #: M1013
The M series from Doosan is also known as the Masterpiece series. This name describes the approach Doosan take with these cobots: only the best was enough for these premium robots!
This series is equipped with special sensors which provide impressively accurate torque measurements. This built-in precision can be used in a wide range of applications from welding and assembly to material removal and machine tending.
Some advantages of the Doosan Robotics M1013:
The M-series comes with cutting-edge control algorithms and is based on a proven high-performance software platform. Further, programming is the cobot is easier than ever thanks to Doosan's App-based programming.
Modern intuitive user interfaces are the norm today. And Doosan believes that that should also the case for robots. Consequently, the Doosan M-Series offers an interface similar to that of a smartphone or tablet. Program structure is simple and self-explanatory, making it easy to get started.
The Doosan M-Series offers advanced functional safety based on highly sensitive torque sensors in all six joints with a touch sensitivity of 0.2 Nm. These advanced sensors also make the cobot ideal for a large variety of applications requiring torque control.
Precise and versatile force control with remarkable performance.
| Category | Industrial Robots |
| Sub-Category | Collaborative Robot (Cobot) |
| Arm | |
| Reach | 1,300 mm |
| Payload | 10 kg |
| Weight | 33 kg |
| Performance | |
| Max. linear TCP speed | 1 m/s |
| Repeatability | 0.05 mm |
| Min. operating temperature | 0 °C |
| Max. operating temperature | 45 °C |
| I/O ports | 6 Digital Inputs / 6 Digital Outputs / 0 Analog Inputs / 0 Analog Outputs |
| I/O power supply | 24 V & 3 A |
| Joint Movement (Range / Max Speed) | |
| J1 | -360 to 360° / ±120°/s |
| J2 | -360 to 360° / ±120°/s |
| J3 | -160 to 160° / ±180°/s |
| J4 | -360 to 360° / ±225°/s |
| J5 | -360 to 360° / ±225°/s |
| J6 | -360 to 360° / ±225°/s |
| J7 | - |
| Other Features | |
| Mounting direction | All directions |
| Interfaces | Digital I/O 6 In / 6 Out |
| Certificates | ISO TS 15066, ISO 10218 |
| Control Box | |
| Dimension | 490 × 390 × 287 mm |
| Weight | 9 kg |
| I/O ports | 16 Digital Inputs / 16 Digital Outputs / 2 Analog Inputs / 2 Analog Outputs |
| I/O power supply | 24 V |
| Communication |
RS232, USB 3.0 (RS422/485), TCP/IP, Modbus-TCP (Master/Slave), Modbus-RTU (Master), EtherNet/IP (Adapter), PROFINET IO (Device) |
| Supply voltage | 100–240 VAC |
| IP classification | IP40 |
| Teach Panel | |
| Dimension | 264 × 218 × 42 mm |
| Weight | 0.8 kg |
| Cable length | 4.5 m |
| IP classification | IP40 |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)