UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: NWEL-168
MPN #: LA66M487811
Dragino LA66 is a small wireless LoRaWAN module that offers a very compelling mix of long-range, low power consumption, and secure data transmission. It is designed to facilitate developers to quickly deploy industrial-level LoRaWAN and IoT solutions. It helps users to turn the idea into a practical application and make the Internet of Things a reality. It is easy to create and connect your things everywhere.
LA66 is a ready-to-use module that includesLoRaWAN v1.0.3 protocol. The LoRaWAN stack used in LA66 is used in more than 1 million LoRaWAN End Devices deployed world widely. This mature LoRaWAN stack greatly reduces the risk to make stable LoRaWAN Sensors to support different LoRaWAN servers and different countries' standards. External MCU can use AT command to call LA66 and start to transmit data via the LoRaWAN protocol.
Each LA66 module includes a world-unique OTAA key for LoRaWAN registration.
Besides the support of the LoRaWAN protocol, LA66 also supports open-source peer-to-peer LoRa Protocol for the none-LoRaWAN application.
LA66 is equipped with TCXO crystal which ensures the module can achieve stable performance in extreme temperatures.
| Hardware | |
| CPU | 32-bit 48 MHz |
| Flash | 256KB |
| RAM | 64KB |
| Power | |
| Input Power Range | 1.8v ~ 3.7v |
| Power Consumption | < 4uA. |
| RF | |
| Frequency Range | 150 MHz ~ 960 MHz |
| Maximum Power | +22 dBm constant RF output |
| High sensitivity | -148 dBm |
| LoRa Rx current | <9 mA |
| LoRa Tx Current | <90 mA at +17 dBm, 108 mA at +22 dBm |
| Environmental | |
| Temperature | Storage: -55 ~ +125℃ |
| Temperature | Operating: -40 ~ +85℃ |
| Humidity | Storage: 5 ~ 95% (Non-Condensing) |
| Humidity | Operating: 10 ~ 95% (Non-Condensing) |
| I/O | |
| I/O Voltage | 3.3v |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)