UK Free Shipping UK Free Shipping over ยฃ249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-025
MPN #: LR Mate 200๐D(Standard)
More Throughput
IP67 Protection as Standard
Maximum Flexibility
Easy Integration
Versatility for Any Situation
Service First
| Robot | |
| Model | LR Mate 200iD |
| Max. load capacity at wrist | 7 kg |
| Max. reach | 717 mm |
| Robot footprint | 190 × 190 |
| Controlled axes | 6 |
| Repeatability (mm) | ±0.01 |
| Mechanical weight (kg) | 25 |
| Controller | |
| Controller | R-30iB Plus |
| Electrical connections | |
| Voltage 50/60Hz 3phase (V) | 200–230 |
| Average power consumption (kW) | 0.5 |
| Integrated services | |
| Integrated signals on upper arm In/Out | 6/2 |
| Integrated air supply | 1 |
| Environment | |
| Acoustic noise level (dB) | 64.7 |
| Ambient temperature (°C) | 0–45 |
| Protection | |
| Body standard/optional | IP67/IP69K |
| Wrist & J3 arm standard/optional | IP67/IP69K |
| Maximum speed (°/s) | |
| J1 | 360 |
| J2 | 245 |
| J3 | 420 |
| J4 | 380 |
| J5 | 250 |
| J6 | 720 |
| Moment / Inertia (Nm/kgm²) | |
| J4 Moment/Inertia | 16.6 / 0.47 |
| J5 Moment/Inertia | 16.6 / 0.47 |
| J6 Moment/Inertia | 9.4 / 0.15 |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)