UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-024
MPN #: SR-3iA
Dispensing with the need for a FANUC iPendant Touch, FANUC SCARA robots use iRProgrammer – a web-based interface that lets you program the robot easily and intuitively with a tablet or desktop computer.
FANUC SCARA robots are exceptionally fast and precise – making them the right choice for maximizing throughput.
The FANUC SR-3iA is also available with a bottom cable exit and wall mounting equipment options.
The new R-30iB Compact Plus controller makes best use of limited space and features intelligent functions such as iRVision, iRPickTool, force sensing or conveyor tracking.
| Series | SR |
| Version | SR-3iA |
| Type | 4-axis SCARA Robot |
| Maximum load capacity at wrist | 3 kg |
| Maximum reach | 400 mm |
| Controlled axes | 4 |
| Repeatability | ±0.01 mm (J1, J2), ±0.01 mm (J3), ±0.004° (J4) |
| Mechanical weight | 19 kg |
| Motion Range | |
| J1 | ±142° |
| J2 | ±145° |
| J3 | 200 mm (Z axis) |
| Maximum Speed | |
| J1 | 780°/s |
| J2 | 780°/s |
| J3 | 1800 mm/s |
| J4 | 3000°/s |
| Push force | 150 N |
| Protection rating (Body) | IP20 |
| Protection rating (Wrist & J3 arm) | IP20 |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)