UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: UDHO-1903
MPN #: S3L74A
Description:
The HPE Alletra MP 30.72TB 2.5" NVMe QLC SSD provides ultra-high-capacity storage for enterprise servers and data centers. It ensures reliable, high-speed performance for large-scale workloads, virtualization, and data-intensive applications. Its 2.5" form factor makes it compatible with standard enterprise storage systems, delivering efficient and scalable storage solutions
| Features | |
| Hardware encryption | Yes |
| Component for | Disk array |
| Memory type | QLC |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | 2.5" |
| SSD capacity | 30.7 TB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 550 g |
| Height | 139.7 mm |
| Depth | 279.4 mm |
| Width | 184.1 mm |
| Other features | |
| Compatible products | Alletra Storage MP B10000 |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)