UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: SWHO-596
MPN #: JL663A
Tired of network bottlenecks that slow down your office? Youre juggling bandwidth, security and growth, and the old switch cant keep up. The HPE Aruba CX 6300M gives you 48 gigabit ports, four 10-Gb SFP56 uplinks, and Layer-3 routing so traffic flows smoothly without manual work.
The HPE Aruba Networking CX 6300M, 48-port 1GbE, 4-port SFP56, L3, Switch Managed is a stackable, managed switch designed for midsize campuses, data-center top-of-rack and high-density access layers. It supports VSF stacking, advanced routing protocols and built-in analytics for real-time visibility.
| Management features | |
| System event log | Yes |
| Configuring Location Settings (CLI) | Yes |
| Quality of Service (QoS) support | Yes |
| Switch layer | L3 |
| Switch type | Managed |
| Ports & interfaces | |
| USB 2.0 ports quantity | 1 |
| Console port | USB |
| SFP module slots quantity | 4 |
| Installed SFP+ modules quantity | 0 |
| Installed SFP modules quantity | 0 |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports type | Gigabit Ethernet (10/100/1000) |
| Basic switching RJ-45 Ethernet ports quantity | 48 |
| Network | |
| VLAN support | Yes |
| Auto MDI/MDI-X | Yes |
| Link aggregation | Yes |
| Spanning tree protocol | Yes |
| IP routing | Yes |
| Policy-based routing | Yes |
| Port mirroring | Yes |
| 10G support | Yes |
| Networking standards | IEEE 802.1D, IEEE 802.1ab, IEEE 802.1ak, IEEE 802.1p, IEEE 802.1s, IEEE 802.1v, IEEE 802.1w, IEEE 802.3ad, IEEE 802.3ae, IEEE 802.3bt |
| Optical fiber | |
| Transmission distance (max) | 10 km |
| Data transmission | |
| Packet buffer memory | 8 MB |
| Number of queues | 8 |
| Latency (10 Gbps) | 1.46 µs |
| Latency (1 Gbps) | 2.28 µs |
| Throughput | 369 Mpps |
| Throughput | 369 Mpps |
| Switching capacity | 496 Gbit/s |
| MAC address table | 32000 entries |
| Security | |
| SSH/SSL support | Yes |
| IGMP entries | 8000 |
| Access Control List (ACL) | Yes |
| DHCP features | DHCP relay, DHCP server |
| Multicast features | |
| MLD entries | 4000 |
| Number of multicast groups filtered | 8000 |
| IPv6 multicast entries | 8000 |
| IPv4 multicast entries | 8000 |
| Multicast support | Yes |
| Protocols | |
| Routing protocols | OSPF, OSPFv3 |
| Design | |
| Airflow direction | Front-to-back airflow |
| Number of fans | 2 fan(s) |
| Product colour | Black |
| Stackable | Yes |
| Rack mounting | Yes |
| Performance | |
| Noise level | 28.7 dB |
| Flash memory | 32000 MB |
| Internal memory | 8000 MB |
| Memory type | DDR4-SDRAM |
| Processor frequency | 1800 MHz |
| Processor model | ARM Cortex-A72 |
| Built-in processor | Yes |
| Physical stacking (units) | 10 |
| Power | |
| Power consumption (max) | 75 W |
| AC input voltage | 100 - 240 V |
| Power over Ethernet (PoE) | |
| Power over Ethernet (PoE) | No |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Non-operating altitude | 0 - 4600 m |
| Operating altitude | 0 - 3040 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 15 - 90% |
| Operating relative humidity (H-H) | 15 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 45 °C |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.51 kg |
| Height | 44 mm |
| Depth | 385 mm |
| Width | 442 mm |
| Packaging content | |
| Rack mount kit | Yes |
| Certificates | |
| Certification | EN 60950-1:2006; +A11:2009 +A1:2010; +A12:2011 + A2:2013 UL 60950-1 2nd Ed CAN/CSA-C22.2; No. 60950-1-07 IEC 60950-1:2005 EN 55022:2010, A; EN 55032:2012, A; EN 55024:2010; EN 61000-3-2:2014; EN 61000-3-3:2013 FCC 15 A ICES-003 A VCCI A; CISPR 22 A; CISPR 32 A; CISPR 24:2010 |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)