In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: UDHO-588
MPN #: INSSD1TM2242G3
Tired of waiting for your computer to start or for files to copy? The Integral 1TB 3400 MB/s M.2 2242 NVMe SSD Gen3 gives you a fast, reliable storage upgrade that fits even the smallest devices. It is built for PCs, NUCs, thin laptops and tablets that need more speed without taking up space.
Many modern devices still use slow SATA drives or low-capacity eMMC storage. That slows boot time, makes games lag and delays work tasks. When your system feels sluggish, productivity drops and frustration grows. The Integral SSD solves this by delivering read speeds up to 3400 MB/s and write speeds up to 3000 MB/s over a PCIe 3.0 x4 interface. The result is instant boot, quick app launches and fast file transfers, all while using very little power.
You can install the Integral SSD in a compact NUC to turn it into a rapid office workstation. It fits in ultra-thin laptops to replace sluggish storage and extend battery life. Gamers can add it to small form-factor PCs for faster load times. Creators can use it in portable tablets to speed up video editing and large file handling. The drive works with many brands including Acer, Dell, HP and Lenovo.
| Features | |
| Certification | UKCA, CE, FCC, RoHS |
| TBW rating | 750 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1000000 h |
| Write speed | 3000 MB/s |
| Read speed | 3400 MB/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | Universal |
| NVMe version | 1.3 |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 3.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Power | |
| Power consumption (write) | 3.15 W |
| Power consumption (read) | 3.75 W |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 3 g |
| Height | 42 mm |
| Depth | 0.8 mm |
| Width | 22 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 10 g |
| Package height | 90 mm |
| Package depth | 12 mm |
| Package width | 55 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -45 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compatible products | PCs, NUCs, Ultra-thin laptops and tablets, including Acer, Alienware, Dell, HP and Lenovo |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)