In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: UDHO-622
MPN #: WDS200T4B0E-00CNZ0
Power your intense creative workloads with NVMe™.
The WD Blue SN5000 NVMe™ SSD is next-generation storage designed for creators and professionals. Fuel your AI-enabled applications and accelerate your workflow with NVMe, PCIe® Gen 4, and Western Digital nCache™ 4.0 technology. Plus, create without limits with up to 4TB1 capacity. No matter your creative process, the WD Blue SN5000 NVMe SSD makes every step easier - and shortens the time between ideating and finalizing your creative vision.
Create and store more
Hold more masterpieces and enjoy endless inspiration with up to 4TB capacity.
Boost your creative workflow
Harness AI and streamline your creative workflow with the combined power of PCIe® Gen 4, up to 5,500MB/s read speeds (4TB model), and Western Digital nCache™ 4.0 Technology.
Endurance for intense workloads
Create confidently with up to 1,200TBW (4TB model) endurance for ideating, drafting, and finalizing your creative work.
Multitask like a pro
Switch smoothly between applications and projects with high-end NVMe™ storage technology.
Stay informed on your drive health
Monitor your SSD’s performance and available space with the downloadable Western Digital Dashboard application. And gain peace of mind with a 5-year limited warranty.
| Features | |
| TBW rating | 900 |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| Random write (4KB) | 770000 IOPS |
| Random read (4KB) | 650000 IOPS |
| Write speed | 4850 MB/s |
| Read speed | 5150 MB/s |
| Hardware encryption | Yes |
| Component for | Universal |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 2 TB |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 5.7 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80.2 mm |
| Width | 22.1 mm |
| Operational conditions | |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
| Other features | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 85 °C |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)