UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: CNTR-159
MPN #: FS100
The Yaskawa FS100 is a powerful and precise, compact open robot controller, specially designed for High Speed Pick&Place and integration into packaging lines. It's small footprint and lightweight housing is ideal for space-saving stand-alone installation, or it can be installed horizontally or vertically in a machine control cabinet.
The FS100 is used in combination with MPP-Series and MPK-Series Pick&Place Robots, SIA-Series 7-axis Robots and SDA-Series Dual Arm Robots.
The FS100 controller comes with a Touch Screen Teach Pendant. The operation concept of MOTOMAN robots has been evolved and optimized over the years, based on the experience and feedback of more than 500.000 robots installed in the field so far, resulting in a today's highly efficient operating and programming environment with simple and easy-to-learn flat hierarchy menu structures, hotkeys, quick takeover of teach positions and understandable program structures with simple line based statements. Using the powerful, high level language Inform, specialists can user powerful commands, make excessive use of control logic or even create sophisticated motion or communication functions or drivers on their own.
For use with Dual Arm Robots, The FS100 provides a set of command statements and functions to make teaching and programming of synchroneous motion of both arms comfortable and easy.
The multitasking, non-Windows-based operating system of the FS100, with very fast interpolation cycle does not require virus protection (saving the associated high update/maintenance efforts). The boot time is <40 sec.
The FS100 offers a variety of functions (e.g. Servofloat, Machine Vision), all of them making programming and commissioning of MOTOMAN robots and their peripheral comfortable and easy.
The FS100 has a MSU safety system architecture (Emergency Stop and Safety Signals for safe I/O communication). The Teach Pendant provides the obligatory 3 position enabling switches. All robot servo motors are using high precision absolute encoders and spring operated brakes which are closed in the event of an emergency stop - there is no need for cyclical brake tests.
The FS100 can be easily integrated into existing networks. The robot controller comes with a set of standard communication interfaces, e.g. Ethernet and USB ports or digital inputs/outputs, as well as the FTP-capable TCP/IP web server function, allowing to read/set the controller status or enabling remote monitoring or maintenance over the Web.
The YRC1000micro is supporting a wide veariety of fieldbus systems, such as Ethernet-IP, Ethercat, Profinet, Profibus and CCLink. Direct or fieldbus-based communication interfaces are available for a variety of peripheral devices and equipment, often combined with a HMI integration on the teach pendant, e.g. supporting different grippers, 2D/3D Vision Systems or Force/Torque Sensors.
| Category | Industrial Robot Controllers |
| Sub-Category | Robot Controller |
| Manufacturer | Yaskawa Electric Corporation |
| Product Model | FS100 |
| General | |
| Controller Type | MOTOMAN Industrial Robot Controller |
| Application | Picking, packing, and handling applications |
| Operating System | Windows CE |
| Programming Language | INFORM III |
| Multitasking | Supported |
| Integrated PLC | Supported |
| Boot Time | Max. 50 sec |
| MTTR (Mean Time To Repair) | Less than 5 min |
| Control Cabinet | |
| Dimensions (W × H × D) | 470 × 200 × 420 mm |
| Weight | Approx. 20 kg |
| Protection Class | IP20 |
| Cooling System | Direct cooling |
| Color | Similar to RAL7016, RAL9006 |
| Programming Pendant (PHG) | |
| Dimensions | 169 × 314.5 × 50 mm |
| Display | 5.7" color LCD (640 × 480) touchscreen |
| Weight | 0.986 kg |
| Interface | Compact Flash slot, USB port |
| Languages | Worldwide language support |
| Keys | Start/Stop, Emergency Off, Cursor keys, Main and additional axes keys |
| Deadman Switch | 3-position |
| Motion & Programming | |
| Coordinate Systems | Joint, Rectangular/Cylindrical, Tool, User coordinates |
| Motion Control | Joint motion, linear, circular, spline interpolation |
| Speed Adjustment | Adjustable in teach and operation mode |
| Open Controller Concept | MotoPlus, MOTOGSI, Windows integration |
| Advanced Motion Function | Dynamic torque/load calculation, vibration control, collision detection |
| Communication | |
| Ethernet | Supported |
| Web Server | FTP, OPC options |
| Fieldbus | Common fieldbus systems supported |
| Remote Monitoring | Supported |
| I/O & Memory | |
| Digital I/O | 16 standard / 12 system (expandable to 1024/1024) |
| Optional I/O Card | 28 inputs / 28 outputs |
| Program Memory | 10,000 steps, 1,000 instructions, 1,500 PLC steps |
| Power Supply | |
| Power Supply | 1-phase 230 VAC, 50/60 Hz |
| Optional Transformer | 3-phase 200/220 VAC, 50/60 Hz |
| Safety Features | |
| Safety System | Dual-channel safety system |
| Emergency Stop | Supported |
| Safety Interlock | Supported |
| Deadman Switch | 3-position |
| Collision Avoidance | Zones and radial interference monitoring |
| Collision Detection | Torque monitoring on robot axes |
| European Safety Standards | Supported |
| Maintenance & Diagnostics | |
| System Monitor | Internal maintenance clocks |
| Self-Diagnosis | Major/minor alarms and error classification |
| Alarm Display | Alarm history and peripheral device alarms |
| I/O Diagnosis | Simulated enable/disable outputs |
| TCP Calibration | Automatic TCP calibration |
| Environmental Conditions | |
| Operating Temperature | 0 to +40°C |
| Storage Temperature | -10 to +60°C |
| Relative Humidity | Max. 90% (non-condensing) |
| Options | |
| Transformer Unit | Available |
| Fieldbus Interfaces | Available |
| Open Controller Software | MotoPlus, MOTOGSI |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)