UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-027
MPN #: GP25
The GP25 is a highly versatile 6-axis industrial robot with 25 kg payload, 1730 mm reach and an outstanding repeatability of +/- 0.02 mm.
The GP25 robot is offering a perfectly tuned payload / speed / wrist allowable moment combination, for impressive speed and acceleration performance. The small footprint, slim arm design allows for minimum installation space and minimizes interference with peripheral devices. Installation is quick and efficient - media cables are guided through the hollow arm and wrist structure.
This robot is also available with high IP65/67 (dust & liquid protection and anti-corrosive coating) to operate in harsh environments.
The GP25 is perfect for a wide range of applications, perfect for machine tending, material handling, material removal, assembly, additive manufacturing, dispensing and grinding/polishing.
| Robot | |
| Model | MOTOMAN GP25 |
| Controller | YRC1000 |
| Controlled axes | 6 |
| Max. payload (kg) | 25 |
| Max. working range R (mm) | 1730 |
| Repeatability (mm) | ±0.02 |
| Weight (kg) | 250 |
| Temperature (°C) | 0 to +45 |
| Humidity (%) | 20–80 |
| Power supply, average (kVA) | 2.0 |
| Motion Range (°) | |
| S axis | ±180º |
| L axis | +155º/−105º |
| U axis | +160º/−86º |
| R axis | ±200º |
| B axis | ±150º |
| T axis | ±455º |
| Maximum Speed | |
| S axis | 210°/s |
| L axis | 210°/s |
| U axis | 265°/s |
| R axis | 420°/s |
| B axis | 420°/s |
| T axis | 885°/s |
| Allowable Moment | |
| R axis | 52Nm |
| B axis | 52Nm |
| T axis | 32Nm |
| Allowable Moment of Inertia | |
| R axis | 2.3kg·m² |
| B axis | 2.3kg·m² |
| T axis | 1.2kg·m² |
| Mounting Options | |
| Mounting options | Floor, ceiling, wall, tilt |
| Protection Class | |
| Version YR-1-25VXH25-A00 | Main axes (S, L, U) IP54, wrist IP67 |
| Version YR-1-25VXH25-C00 | Main axes (S, L, U) IP65, wrist IP67 |
| Version YR-1-06VXH25-C02 (ACC) | Main axes (S, L, U) IP65, wrist IP67 |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)