UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-051
MPN #: HC10DTP
The Cobot HC10DTP is a human-collaborative robot with a payload of 10 kg. It offers an absolute reach (S/L-Axis center of rotation to R/T-Axis center of rotation) of 1,379 mm and an effective reach (S/L-Axis center of rotation to Point P of) of 1,200 mm. This Cobot is compatible with both 1-phase and 3-phase power supplies.
Specifications like high IP67 (dust/liquid proof) protection rating, food grade grease lubrication in all joints, and a a special drip proof coating allows the robot to be used in certain food related applications.
Further applications are collaborative, simple assistance tasks in handling and assembly, palletizing, loading/unloading of machine tools or quality inspection.
The HC10DTP can be operated and programmed using hand guiding, standard teach pendant or the intuitive Smart Pendant. For particularly efficient programming via hand guiding, it has Direct Teach buttons on the wrist that can be used to accept taught positions immediately without having to confirm them on the teach pendant. This reduces programming times and makes it suitable for both professional system integrators and newbies. Many safety functions, e.g. automatic retraction from a clamping situation, or simply pushing the robot away with resumption of movement, distinguish it as a professional collaborative robot.
The Cobot HC10DTP is switchable between safely monitored operation and full power and speed, with this mixed operation (hybrid robot) it achieves very good cycle times. Media cables for the supply of grippers or tools are pre-routed in the arm and are led out at the wrist, so that in many cases bulky external cable packages are not required.
| Category | Industrial Robots |
| Sub-Category | Collaborative Robot (Cobot) |
| Model | HC10DTP |
| Controlled axes | 6 |
| Max. payload | 10 kg |
| Repeatability | ±0.05 mm |
| Max. working range | 1370 mm (absolute) / 1200 mm (effective) |
| Operating temperature | 0 to +40 °C |
| Humidity | 20–80 % |
| Weight | 58 kg |
| Average power supply | 1.0 kVA |
| Protection class | IP67 |
| Mounting options | Floor, ceiling, wall, tilt |
| Axis Motion Range | |
| S axis | ±210° |
| L axis | ±180° |
| U axis | ±290° |
| R axis | ±210° |
| B axis | ±180° |
| T axis | ±210° |
| Axis Maximum Speed | |
| S axis speed | 130 °/s |
| L axis speed | 130 °/s |
| U axis speed | 180 °/s |
| R axis speed | 180 °/s |
| B axis speed | 250 °/s |
| T axis speed | 250 °/s |
| Allowable Moment | |
| R axis moment | 27.4 Nm |
| B axis moment | 27.4 Nm |
| T axis moment | 9.8 Nm |
| Allowable Moment of Inertia | |
| R axis inertia | 0.78 kg·m² |
| B axis inertia | 0.78 kg·m² |
| T axis inertia | 0.1 kg·m² |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)