UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: CNTR-146
MPN #: YRC1000micro
The MOTOMAN YRC1000micro is a powerful and precise, ultra-compact robot controller for small robots up to 12 kg payload (GP Series, HC Series, MotoMini, HD-Series with Hygienic Design and SG-Series Scara), capable to control a robot with up to 2 additional external axes. It's small footprint and lightweight housing is ideal for space-saving stand-alone installation, or it can be installed horizontally or vertically in a 19" rack or a machine control cabinet.
Typically, the YRC1000micro comes with a standard Teach Pendant (touch screen) for professional users, or the intuitive Smart Pendant, for users starting their journey into robotics. The operation concept of MOTOMAN robots has been evolved and optimized over the years, based on the experience and feedback of more than 500.000 robots installed in the field so far, resulting in a today's highly efficient operating and programming environment with simple and easy-to-learn flat hierarchy menu structures, hotkeys, quick takeover of teach positions and understandable program structures with simple line based statements. Using the powerful, high level language Inform III, specialists can user powerful commands, make excessive use of control logic or even create sophisticated motion or communication functions or drivers on their own. User right management is based on a modern USB Stick system.
A very fast multitasking CPU, an advanced operating system and the superior Yaskawa Sigma7 high speed servo technology allow high accelerations, fast axis speeds and superior path performance.
The multitasking, non-Windows-based operating system with very fast interpolation cycle does not require virus protection (saving the associated high update/maintenance efforts). The boot time is <40 sec. Thanks to very fast interpolation cycles, all MOTOMAN robots provide excellent path performance. The Advanced Robot Motion (ARM) function dynamically calculates and controls the torque and load of the robot axes, optimises acceleration and speed, eliminates vibrations, adjusts target positions very quickly and enables highly sensitive collision detection. Different interpolation methods, path switching functions and position level control allow precise definition and execution of the robot path.
The YRC1000micro offers a variety of function packages (standard, extended, advanced), functions (e.g. Servofloat, Machine Vision) and syntax extensions, all of them making programming and commissioning of MOTOMAN robots and their peripheral comfortable and easy.
The YRC1000micro has a two channel safety system architecture (MSU, Emergency Stop and Safety Signals for safe I/O communication), and a built-in dual channel Functional Safety Board (FSU). All Teach Pendants provide the obligatory 3 position enabling switches. All robot servo motors are using high precision absolute encoders and spring operated brakes which are closed in the event of an emergency stop - there is no need for cyclical brake tests.
The Functional Safety Software deploys the features of the FSU unit, providing options to allow safe moniting of position and speed inside/outside of defined workspace zones (axis ranges, cartesian zones, virtual curtains or protection zones around a tool). The FSU supports definition of a large number of these zones, allowing to model even complex cells layouts or interactions. The FSU considers the complete mechanical structure of the robot including elbows, not only the TCP (Tool Center Point), and allows to model the robot tooling and workpiece, including all these elements into the safe monitoring. The FSU is a powerful tool to reduce installation space, create safe interference zones, and - in case of collaborative robot installations - helping to achieve reasonably good cycle times even in collaborative mode.
The YRC1000micro can be easily integrated into existing networks. The robot controller comes with a set of standard communication interfaces, e.g. Ethernet and USB ports or digital inputs/outputs, as well as the FTP-capable TCP/IP web server function, allowing to read/set the controller status or enabling remote monitoring or maintenance over the Web.
The YRC1000micro is supporting a wide veariety of fieldbus systems, such as Ethernet-IP, Powerlink, Profinet, Profibus, Devicenet and ModBusTCP, Direct or fieldbus-based communication interfaces are available for a variety of peripheral devices and equipment, often combined with a HMI integration on the teach pendant, e.g. supporting different grippers, 2D/3D Vision Systems or Force/Torque Sensors.
MOTOMAN Robots with YRC1000micro controllers are open for many programming methods, each of them making sense in their individual applications, markets or environments, such as:
| Product Name | YRC1000micro Industrial Robot Controller |
| Manufacturer | Yaskawa MOTOMAN |
| Application | Controller for small MOTOMAN robots (Pick & Place and assembly applications) |
| Configuration | Open structure |
| Dimensions | 425 (W) × 125 (H) × 280 (D) mm (excluding protrusions) |
| Weight | 10.5 kg (without top mount box) |
| Protection Class | IP20 |
| Cooling System | Direct cooling |
| Ambient Temperature (Operation) | 0°C to +40°C |
| Ambient Temperature (Storage) | -10°C to +60°C |
| Relative Humidity | 90% max. (non-condensing) |
| Power Supply (Single Phase) | 200/230 VAC (+10 to −15%), 50/60 Hz (±2%) |
| Power Supply (Three Phase) | 220 VAC (+10 to −15%), 50/60 Hz (±2%) |
| Digital I/O (External Hardware Standard Max) | 8 inputs / 8 outputs (transistor 100 mA) |
| General Purpose I/O | 1 input / 1 output |
| Specific I/O | 7 inputs / 7 outputs |
| Programming Capacity (JOB) | 200,000 steps, 10,000 instructions |
| Programming Capacity (CIO Ladder) | 1,500 steps |
| Expansion Slots | PCI Express, 2 slots |
| LAN (Host Connection) | 1 (10BASE-T / 100BASE-TX) |
| Safety Category | Category 4, PLd |
| Functional Safety | Motion range and speed monitoring supported |
| Installation | Compact and minimum installation space |
| Peripheral Connection | Easy connection to peripheral devices |
| Pendant Dimensions | 152 (W) × 299 (H) × 53 (D) mm |
| Pendant Weight | 0.730 kg |
| Pendant Material | Reinforced plastics |
| Display | 5.7-inch color LCD |
| Resolution | 640 × 480 pixels |
| Touch Panel | Yes |
| Pendant Protection Class | IP54 |
| Operation Keys | Select keys, axis keys, numerical/application keys |
| Mode Selector | Teach, Play, Remote |
| Emergency Stop | Yes |
| Enable Switch | Yes |
| USB Port | 1 |
| SD Card Interface | Yes |
| Deadman Switch | 3-position (DIN EN ISO 10218-1 compliant) |
| Programming Feature | Easy and fast programming |
| User Levels | Operator to safety mode |
| Help Function | Available |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)