In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: SCNR-080
MPN #: DS3678-DP2F003VZWW
Tired of scanners that miss marks on rough parts or stop working after a few drops? The Zebra DS3678-DP 1D/2D 655 nm Laser Wired & Wireless Handheld Barcode Scanner is built for tough factories and warehouses. It reads every 1D and 2D code, even direct part marks etched on metal, so you never lose a traceable item again.
In a busy production line a missed scan can halt the whole process and cost time and money. This scanner solves that problem by capturing any barcode or direct part mark no matter the size, surface or contrast. The result is a smooth flow, accurate data and fewer interruptions for you and your team.
| Scanning | |
| Optical sensor resolution | 1280 pixels |
| Yaw reading angle | -45 - 45° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Tilt reading angle | -65 - 65° |
| Wavelength | 655 nm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. |
| Sensor type | Laser |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Wireless range | 100 m |
| Standard interfaces | RS-232, USB, Keyboard wedge |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
| Programming function | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black, Green |
| Power | |
| Number of reads per charge | 100000 |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 402 g |
| Height | 185 mm |
| Depth | 77 mm |
| Width | 143 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Battery | |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Sustainability certificates | RoHS |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)