UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: SCNR-078
MPN #: DS3678-ER2F003VZWW
In busy warehouses and factories, workers often have to scan barcodes that are far away, covered in dust, or printed on damaged labels. When a scanner cannot read these codes, the whole workflow slows down and mistakes increase, hurting productivity and customer service. The Zebra DS3678-ER, 1D/2D Laser, 655 nm Wired & Wireless Handheld barcode Scanner solves this by reading any 1D or 2D barcode from a few centimeters up to 70 ft, even in harsh conditions, so you keep the line moving.
Imagine a scanner that never quits, whether you are on a pallet rack or on the shop floor. This Zebra device is a rugged, handheld reader that works wired or wirelessly, giving you the freedom to move and the reliability to capture every code. If you have struggled with missed reads, short battery life, or a scanner that cannot survive a drop, this model removes those frustrations and lets you focus on getting the job done.
| Scanning | |
| Optical sensor resolution | 1280 pixels |
| Yaw reading angle | -45 - 45° |
| Pitch reading angle | -65 - 65° |
| Tilt reading angle | -65 - 65° |
| Wavelength | 655 nm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Linear (1D) barcodes supported | Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1-128 (UCC/EAN-128), MSI, Plessey, U.P.C. |
| Sensor type | Laser |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
| Ethernet LAN | Yes |
| Bluetooth Low Energy (BLE) | Yes |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Wireless range | 100 m |
| Standard interfaces | RS-232, USB, Keyboard wedge |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
| Programming function | Yes |
| LED indicators | Yes |
| Protection features | Dust resistant, Shock resistant, Water resistant |
| International Protection (IP) code | IP67 |
| Product colour | Black, Green |
| Power | |
| Number of reads per charge | 70000 |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 436 g |
| Height | 185 mm |
| Depth | 76 mm |
| Width | 142 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Battery | |
| Battery capacity | 3100 mAh |
| Technical details | |
| Compliance certificates | RoHS |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)