In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: SCNR-019
MPN #: DS8108-HCBU2104ZVW
As a healthcare provider, you need to give your healthcare professionals the tools they need to provide the very best in patient care, every second of every day. With the DS8100-HC Series handheld imagers, you can.
This premium handheld scanner is purpose-built for healthcare environments, with unparalleled performance on virtually every barcode in any condition, a first-of-its-kind housing delivering maximum protection against the spread of bacteria, flexible user-selectable feedback modes designed for around-the-clock use and more. Streamline workflows for your healthcare professional and deliver better patient experiences with the DS8100-HC Series — only from Zebra.
The ultimate in scanning performance ensures first-time capture of virtually every barcode in any condition — including codes that are dense, tiny, curved, poorly printed, shiny, crinkled, faded, distorted or more. The first-of-its-kind housing offers maximum protection against the spread of infection. Flexible user-selectable feedback modes are designed for around the clock use, ensuring workers receive feedback in the quiet of the night without disturbing patients — or during the noisiest day shift.
The DS8100-HC Series is loaded with features that make it easy to integrate into your everyday processes. Mount the DS8100-HC Series on a Workstation-on-Wheels (WoW) or a patient room. A built-in lamp eliminates the need to turn on room lights in the middle of the night. A paging button on the cradle makes it easy to locate a misplaced scanner. And the cordless DS8178-HC delivers a superior wireless experience. The PowerPrecision battery can capture over 75,000 barcodes in a single charge. And Wi-Fi Friendly Mode prevents Bluetooth interference with your wireless LAN.
Only the DS8100 Series combines the power of an 800 MHz microprocessor, a high-resolution megapixel sensor and Zebra’s exclusive PRZM technology. With this unique combination of hardware and advanced algorithms, the DS8100 Series instantly captures the most problematic barcodes with lightning speed, including dense, poorly printed, crinkled, faded, distorted, dirty or damaged barcodes and electronic barcodes on smartphones — even when the screen is dimly lit.
Visionary visibility into scanning and battery performance metrics and our comprehensive complimentary toolkit deliver unrivaled manageability and unrivaled uptime. The ability to monitor decode speeds helps spot and correct barcode issues before they impact productivity and the quality of care — while battery metrics help you easily spot and replace aging batteries before they can no longer last a full shift. And a trio of no-cost tools enables easy staging of devices in your location or around the world, as well as easy application development.
| Scanning | |
| Yaw reading angle | -60 - 60° |
| Pitch reading angle | -60 - 60° |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Wavelength | 528 nm |
| 2D (matrix & stacked) barcodes supported |
Aztec Code, Composite Codes, Data Matrix, Han Xin, MaxiCode, Micro QR Code, MicroPDF417, PDF417, QR Code, TLC-39 |
| Linear (1D) barcodes supported |
Codabar, Code 11, Code 128, Code 39, Code 93, GS1 DataBar Expanded, Interleaved 2 of 5, MSI, Plessey, U.P.C. |
| Sensor type | LED |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
| Standard interfaces | USB |
| Connectivity technology | Wired |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | White |
| Power | |
| Input voltage | 5 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 156 g |
| Height | 168 mm |
| Depth | 107 mm |
| Width | 66 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)