In Stock
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Dispatch Time: Next Working Day
Product Code: SCNR-028
MPN #: DS8178-SR700000SFW
Imagine a checkout line that never stops because the scanner cant read a damaged label. The Zebra DS8178 (DS8178-SR700000SFW), 1D/2D, 617 nm Handheld bar code reader ends that frustration. It is a high-speed imager built for retail, warehouse and field work. If you struggle with missed scans, slow customers and lost sales, this device gives you the reliability you need.
Many businesses lose time when a scanner fails on low-quality or oddly printed codes. That delay hurts employee morale and customer satisfaction. The DS8178 solves the problem with a powerful 800 MHz processor, a 1280-pixel sensor and Zebras PRZM technology. It reads every barcode in seconds, even if the print is faded, crinkled or on a dim phone screen, keeping your workflow smooth and your customers happy.
| Scanning | |
| Optical sensor resolution | 1280 pixels |
| Yaw reading angle | 0 - 60° |
| Pitch reading angle | 0 - 60° |
| Tilt reading angle | 0 - 360° |
| Wavelength | 617 nm |
| Working distance | 61 cm |
| Sensor type | Photo diode |
| Scanner type | 1D/2D |
| Type | Handheld bar code reader |
| Ports & interfaces | |
| PC connection | RS-232/USB |
| Bluetooth version | 4.0 |
| Wireless range | 100 m |
| Standard interfaces | USB, RS-232, Bluetooth |
| Connectivity technology | Wired & Wireless |
| Performance | |
| International Protection (IP) code | IP42 |
| Product colour | Black |
| Power | |
| Battery life | 83 h |
| Battery capacity | 2500 mAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Power source type | Battery |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 235.3 g |
| Height | 168 mm |
| Depth | 107 mm |
| Width | 66 mm |
| Operational conditions | |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 50 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 70 °C |
| Battery | |
| Battery capacity | 2500 mAh |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)