5 Years Warranty
UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: PBEL-327
MPN #: SRTL2K2RM1UINC
Imagine a power cut that shuts down your server in seconds. You lose data, you lose customers, you lose peace of mind. The APC Smart UPS Ultra Li Ion 2KW 1U Online Rack Tower Wall keeps your equipment running even when the grid fails. It is a compact, high-power UPS that supplies clean, uninterrupted electricity to servers, storage, switches and other critical gear. If you cannot afford downtime, this unit is the safety net you need.
Power outages, voltage spikes and brownouts can corrupt data and damage hardware. For a small business or a data centre, each minute of loss can cost thousands of dollars. This APC UPS solves the problem by using double-conversion technology that delivers pure sine-wave power at all times. It switches to battery instantly, so your devices never see a break in power. The built-in network card and PowerChute software also let you shut down servers safely before the battery runs out.
Place this UPS in a server rack to protect a small data centre or a network closet. Use it in a tower configuration for a workstation that runs critical design software. Mount it on a wall in a telecom cabinet to keep switches online during outages. It also works well in a lab where test equipment needs clean power for accurate results.
| Features | |
| Audible alarm(s) | Yes |
| Noise level | 55 dB |
| Emergency Power Off (EPO) | Yes |
| Crest factor | 3:1 |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Output operation voltage (max) | 230 V |
| Input frequency | 50/60 Hz |
| Input operation voltage (max) | 275 V |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Waveform | Sine |
| Output power | 2200 W |
| Output power capacity | 2.2 kVA |
| UPS topology | Double-conversion (Online) |
| Ports & interfaces | |
| Emergency Power Off (EPO) connector | Yes |
| Ethernet LAN (RJ-45) ports | 1 |
| USB 2.0 ports quantity | 2 |
| USB port type | USB Type-A/USB Type-B |
| USB port | Yes |
| AC outlets quantity | 5 AC outlet(s) |
| Power plug | Type F |
| AC outlet types | C13 coupler, C19 coupler |
| Battery | |
| Battery capacity | 336 VAh |
| Battery recharge time | 1.5 h |
| Battery life (max) | 10 year(s) |
| Typical backup time at half load | 14 min |
| Typical backup time at full load | 6 min |
| Number of batteries supported | 5 |
| Battery voltage | 50 V |
| Battery capacity | 336 VAh |
| Battery capacity | 336 VAh |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Design | |
| International Protection (IP) code | IP20 |
| LED indicators | Yes |
| Display type | LCD |
| Control type | Touch |
| Rack capacity | 1U |
| Product colour | Grey |
| Form factor | Rackmount |
| Operational conditions | |
| Non-operating altitude | 0 - 15240 m |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Storage relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -15 - 45 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CE, REACH, RoHS |
| Packaging content | |
| Cables included | RJ-45 |
| Sustainability | |
| Sustainability compliance | Yes |
| Doesn't contain | Mercury |
| Sustainability certificates | Green Premium |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 15.9 kg |
| Height | 43 mm |
| Depth | 560 mm |
| Width | 432 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 24.2 kg |
| Package height | 278 mm |
| Package depth | 764 mm |
| Package width | 564 mm |
| Management card included | Yes |
| Other features | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)