UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: RBOT-044
MPN #: M-3iA/6S
With its single-axis wrist delivering speeds of up to 4,000 degrees/second, this model is for high-speed picking and kitting applications.
With IP67 protection as standard, this food-grade robot is ideal for dirty and dusty environments that involve complete wash downs.
Four axes (single-axis wrist) ensure maximum speed and acceleration. Plus, its unique 6-axis parallel-link design makes expanded robotisation of transfer and assembly applications easy.
| Model | M-3iA/6S |
| Category | Robot |
| Series | M-3 |
| Version | iA |
| Type | 6S |
| Max load capacity at wrist | 6/8 kg (*5) |
| Reach | 1350 mm |
| Controlled axes | 4 |
| Repeatability | ±0.1 mm |
| Mechanical weight | 160 kg |
| Motion range (°) | Motion range (°) |
| J1 motion range | ø1350 x 500 (*3) |
| J2 motion range | 720 |
| Maximum speed (°/s) | |
| J1 speed | 4000/2000 (*5) |
| J4 speed | *4 |
| J5 speed | NA |
| Power | |
| Average power consumption | 2.5 kW |
| Category | Protection |
| Body protection | IP67 |
| Wrist & J3 arm protection | IP67 |
| General Information | |
| Max load capacity at wrist | 6 kg |
| Max reach | 1350 mm |
| Robot type | 4-axis, hollow wrist |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)