UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: CNTR-160
MPN #: R-30iB Compact
Save Floor Space
User-friendly Control
Out-of-the-box Intelligence
Safe Software
| Product Name | R-30iB Compact Plus Controller |
| Controller Type | Compact Cabinet (Standard Type / Open Air Type) |
| Rated Supply Voltage | AC 200–240V +10% −15%, 50/60Hz ±1Hz, 1-phase |
| Mass | 9 kg |
| Dimensions (W × D × H) | 440 × 260 × 85.5 mm |
| Overvoltage Category / Pollution Degree | Overvoltage Category II, Pollution Degree 2 |
| Protection Class | IP20 |
| Emergency Stop Function | PL=e, Cat4 (ISO13849-1), SIL3 (IEC61508) |
| Position/Speed Check Function | PL=d, Cat3 (ISO13849-1), SIL2 (IEC61508) |
| External Memory | USB |
| Fieldbus Support | FL-net, DeviceNet, PROFIBUS, PROFINET, CC-Link, EtherNet/IP, EtherCAT |
| Compliance Standards | IEC60664-1, IEC/UL61010-1 |
| Installation Environment | Pollution Degree 2 (clean, office-like environment) |
No Attachments Found!
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)