UK Free Shipping UK Free Shipping over £249
Buy 5 or More Units - Unlock Priority Discounts!
Buy 20 or More Units - Get Exclusive Volume Discounts!
Also Support:
Are you a reseller or placing a large order?
We're happy to offer Special Pricing tailored to your needs.
Click "Request Quote" or email us at
[email protected]
to get your best price today!
Product Code: UDHO-831
MPN #: INSSD128GM280NM1
M.2 PCIe NVMe SSDs are up to four times faster in performance when compared to SATA SSDs and are compatible with most computing hardware and software that support the NVME standard, including small form factor machines (e.g Intel NUC), Ultrabooks and enthusiast desktops.
| Features | |
| Certification | CE, FCC |
| TBW rating | 64 |
| Mean time between failures (MTBF) | 1500000 h |
| S.M.A.R.T. support | Yes |
| TRIM support | Yes |
| Controller type | Phison PS3111-S11 |
| Random write (4KB) | 151000 IOPS |
| Random read (4KB) | 110000 IOPS |
| Write speed | 600 MB/s |
| Read speed | 1800 MB/s |
| Hardware encryption | No |
| Component for | PC |
| Memory type | TLC |
| NVMe version | 1.2 |
| NVMe | Yes |
| Interface | PCI Express 3.1 |
| SSD form factor | M.2 |
| SSD capacity | 128 GB |
| Power | |
| Power consumption (idle) | 0.68 W |
| Power consumption (write) | 2.36 W |
| Power consumption (read) | 2.87 W |
| Operating voltage | 3.3 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 10 g |
| Height | 2.25 mm |
| Depth | 80 mm |
| Width | 22 mm |
| Packaging data | |
| Package weight | 58 g |
| Package height | 11.5 mm |
| Package depth | 5.7 mm |
| Package width | 13.2 mm |
| Operational conditions | |
| Operating vibration | 1500 G |
| Operating relative humidity (H-H) | 5 - 95% |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Other features | |
| Compliance certificates | RoHS |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
Be the first to write a review
We are retiring PICOPC Products MNHO-073, MNHO-048 and MNHO-043 and they have reached EOL (End Of Life) as we are introducing new products with better technology. We would recommend you to look into MNHO-095. For Untangle, pfSense, OPNsense, Windows 11, Proxmox VE etc. we recommend MNHO-095 whereas for Sophos, Kerio Control and Endian, we would recommend MNHO-069. (A complete list of supported OS can be found in each product's listing)